České státní dluhopisy zažívají těžké období, jejich ceny se propadly
Z někdejší top investice manažerů penzijních fondů se stalo nechtěné dítě.
České státní dluhopisy prožívají těžké období. Jen od počátku září propadly jejich ceny bezmála o tři procenta, obdobně silné a rychlé znehodnocení zažil vládní dluh za poslední dekádu pouze čtyřikrát. Pokles cen dluhopisů české vlády je hrozbou především pro tuzemské penzijní fondy, které v nich mají nainvestováno kolem 260 miliard korun, tedy zhruba 66 procent všech úspor Čechů na důchod. Z nejoblíbenější investice manažerů penzijních fondů se tak stalo nechtěné dítě.
„Propad cen státních dluhopisů jsme už nějakou dobu očekávali, a snížili jsme jejich podíl v majetku. Pokles cen bude podle našeho názoru v delším výhledu pokračovat, proto nebudeme spěchat s navyšováním jejich podílu v portfoliích námi spravovaných fondů,“ uvádí portfolio manažer penzijních fondů Conseq Ondřej Matuška. „Už od dubna postupně redukujeme podíl státních dluhopisů,“ dodává i Petr Brousil za penzijní fondy České pojišťovny.
Výprodej českého dluhu zesílil v závěru léta, a to v souvislosti se sílícími hlasy z ČNB zpřísnit měnovou politiku, svůj vliv měla podle ekonomů i nejistota spojená s výsledky voleb. „Ceny bondů klesají kvůli očekávanému listopadovému zvýšení úrokových sazeb ČNB, v posledních dnech i kvůli politickým faktorům. Volební úspěch populistických a protievropsky zaměřených stran by mohl vést k odlivu zahraničního kapitálu ze země, tedy i ze státních dluhopisů,“ uvádí expert agentury Moody‘s Tomáš Holinka.
Vývoj cen českých dluhopisů v letošním roce (index Bloomberg Barclays)|
„Česká ekonomika se navíc přehřívá a éra nulových a záporných sazeb se chýlí ke konci,“ dodává i hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
Fondové peníze uvolněné z dluhopisů míří k rizikovějším aktivům. „Přizpůsobili jsme skladbu majetku fondů ve prospěch krátkodobých investic na peněžním trhu a vybraných nestátních dluhopisů,“ dodává Matuška. Zatím historicky nejdražší byly české státní dluhopisy letos v lednu, kdy je ve velkém nakupovali zahraniční spekulanti sázející na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB.