Česko letos nemá z EU ani euro, chybět může až 70 miliard korun

Úřad to vysvětluje rozdělením roku do tří účetních období, z nichž zatím poslední skončilo v prosinci a nynější trvá do května. „Probíhá financování na národní úrovni, peníze se kumulují v souhrnných žádostech,“ sdělila mluvčí MMR Jana Jabůrková. Zkraje roku 2011 však peníze z Bruselu chodily.
Lhůta pro nápravu nedostatků do konce června navíc znamená, že čtrnáct pozastavených operačních programů bude mít proplacenou „nulu“ i v půli roku. Výpadky v čerpání z eurofondů mohou zkomplikovat záměry vlády, jež vyčlenila na letošní evropské projekty 70 miliard korun a ráda by je dostala z Bruselu zpět.
„Pokud by byla do konce roku 2012 obnovena certifikace všech operačních programů, stouplo by čerpání o zhruba 16,5 procenta na 34,1 procenta celkové nabídky pro léta 2007 až 2013,“ uvedl mluvčí rezortu financí Ondřej Jakob. Nastanou-li potíže a odblokování připadne až na rok 2013, nemusí se vynaložené národní prostředky letos do rozpočtu vrátit.
V klidu mohou být koneční příjemci, tedy ti, kteří o úhrady svých výdajů na „evropské projekty“ žádají u příslušných ministerstev. Těm běží platby dále ze státního rozpočtu. K loňskému září se k nim dostalo 272 miliard korun, v únoru dosáhla tato suma 320,6 miliardy (41,1 procenta alokace). V případě, že Brusel zjistí pochybení a jejich záměry jako „evropské“ neuzná, vyplacené částky příjemcům zůstanou. Bitý bude stát, který nedosáhne na unijní refundaci.
Pozastavení žádostí o platby, na němž se s ohledem na nutnost získání času pro korekce dohodli 9. března představitelé ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva financí, stálého zastoupení České republiky při Evropské unii s úředníky Evropské komise, se týká sedmi Regionálních operačních programů, Podnikání a inovace, Doprava, Životní prostředí, Výzkum a vývoj pro inovace, Technická pomoc, Integrovaný operační program a Praha Konkurenceschopnost.
„Původně byl zmiňován i program Česká republika – Polsko,“ doplňuje Jana Jabůrková z MMR.
Vláda a rezorty se během přestávky zaměří na opravný pětibodový akční program, na němž se s Bruselem dohodly. „Česko získalo čas pro nastavení parametrů, které mají zabránit úplnému zastavení fondů,“ řekl E15 dobře obeznámený zdroj. Slabinami jsou malá nezávislost centrálního auditu, nízká úroveň koordinace a supervize auditů, chyby ve veřejných zakázkách a administrativní kapacita.