Česko vyhlíží hypoteční nářez. Erupci sazeb a pád rodinných rozpočtů
Více než šestiprocentní úrok za novou hypotéku. I to může potkat v nadcházejícím roce zájemce o půjčku na bydlení. Záležet bude na tom, jak zdivočelá bude inflace, a tím pádem i jak přísná bude odpověď od České národní banky. Realitní experti a ekonomové oslovení deníkem E15 nicméně nejčastěji sází na to, že lidé naberou hypotéku zhruba o čtvrtinu dráže než nyní, tedy za úrok kolem pěti procent.
Takzvaně "refixující" domácnosti se budou zase muset poprat s takzvaným rateshockem, tedy situací, kdy nový úrok bude mnohdy i násobně vyšší, než při prvotním sjednání půjčky.
"Úrokové sazby hypoték budou v příštím roce růst. Důvodem je především vysoká inflace, která je částečně importovaná a částečně domácí," vysvětluje analytik EMA data Petr Zámečník. Sazby nových půjček mohou podle znalců trhu vystoupat i více než o polovinu.
"Už na začátku příštího roku budou nabídkové sazby nad pěti procenty. Nemyslím si ale, že by vystoupaly o mnoho výše než k šesti procentům," dodává Zámečník. Aktuálně zájemci o hypotéku musí počítat se sazbami mírně přes čtyři procenta. "Lze předpokládat, že sazby by mohly kulminovat kolem 5 až 6 procent," domnívá se majitel a zakladatel developerské společnosti JRD Jan Řežáb.
Dobrou zprávou může být, že příští rok zřejmě krom růstu sazeb přinese i jejich jejich následný pokles. "Jsme názoru, že napřesrok projdeme úrokovým peakem, klíčové bude ovšem chování ČNB," zdůrazňuje šéf poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.
Poslední známá průměrná sazba dosáhla v listopadu 2,70 procenta. Nabídkové sazby na pobočkách jsou nicméně díky zpoždění bank při zpracovávání hypoték podstatně výše. "Zda je nynější období zvýšené inflace a vyšších úroků jen přechodné, nebo potrvá více let, nikdo neví," upozorňuje nicméně nezávislý investiční poradce Jan Traxler.
Většina lidí podle něho při nové fixaci zvolí kratší dobu i za cenu vyšších úroků. "A to v naději, že úroky v dalších letech zase klesnou dolů a při další změně fixace pak již dostanou nižší úrok," dodává Traxler.
Rateshock
Kdo nabíral hypotéku v říjnu 2016, platil podle průměrné hypoteční sazby Indexu Gofi společnosti Golem Finance v průměru roční úrok 1,82 procenta. Při pětileté fixaci zaplatil při letošním refinancování sazbu 3,75 procenta. Při hypotéce na dvacet let se mu tak prodraží z necelých deseti na necelých dvanáct tisíc korun.
Domácnost, která nabrala kupříkladu pět milionů korun na třicet let a financovala se před necelými třemi lety sazbou kolem dvou procent, může už zkraje roku pocítit pětiprocentní refinanční úrok. Měsíčně by to znamenalo takřka 8,5 tisíce korun navíc.
Nejvíce přitom refinancování promluví do rozpočtů lidí, kteří nabírali hypotéky nedaleko od sazbového dna v roce 2017. "Mnoho klientů má aktuálně fixované pětileté sazby z roku 2017, kdy se sazby pohybovaly kolem 2 procent, a refinancování pro ně bude pravděpodobně nepříjemné," zdůrazňuje manažer pro hypotéky Komerční banky Ondřej Šuchman.
I pro ně bude skok znamenat řádově nízké tisíce korun měsíční splátky hypotéky navíc. "Se splácením ovšem pomáhá inflace, neboť za dobu fixace původní úrokové sazby vzrostly ceny a u většiny domácností i přinejmenším nominální příjmy," dodává Zámečník.
Česko zažilo nejnižší hypoteční sazby během druhého pololetí roku 2016, a to kolem 1,8 procenta, nejvýše za dobu měření Fincentrum Hypoindex vystoupaly sazby naopak během prologu velké finanční krize v létě roku 2008, kdy průměrný úrok ze zpracovávaných hypoték překonal 5,8 procenta.