Číňané Gazpromu slíbili úvěr i letos, firma si půjčí dvě miliardy eur | E15.cz

Číňané Gazpromu slíbili úvěr i letos, firma si půjčí dvě miliardy eur

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gazprom

vaj

Bank of China se dohodla s ruskou státní plynárenskou společností Gazprom na úvěru ve výši dvou miliard eur (54,1 miliardy korun). Podle Gazpromu jde o největší částku, kterou mu kdy konkrétní finanční dům přislíbil. Loni od pětice největších čínských bank získal půjčku ve výši 1,37 miliardy eur (37,1 miliardy korun).

K jakým účelům chce Gazprom zmíněnou půjčku použít ale firma ve své tiskové zprávě neuvedla. Pětiletý úvěr Gazpromu poskytla londýnská větev čínské instituce.

Místopředseda řídícího výboru Gazpromu Andrej Kruglov spolu s viceprezidentem londýnské pobočky Bank of China Huabinem Wangem řešili také perspektivu další vzájemné spolupráce zmíněných společností, uvádí bez bližších podrobností agentura TASS.

Poté, co vztahy mezi Západem a Moskvou kvůli ruskému angažmá v ukrajinské krizi prudce ochladly, se Gazprom snaží rozšířit zdroje financování na asijské trhy. Dohoda o poskytnutí půjčky je nejnovější čínskou investicí do ruského ropného a plynárenského sektoru, na který doléhají západní sankce uvalené na Rusko kvůli Ukrajině, napsal list The Wall Street Journal.

Číně, která je největším světovým spotřebitelem energií, poskytují tyto investice přístup k ruským zásobám uhlovodíků. Půjčka prý zároveň posiluje vazby mezi oběma sousedy, jejichž společným přáním je vyvažovat vliv Spojených států ve světě.

Trasa plánovaného plynovodu Síla Sibiře (vyznačeno tečkovaně) Autor: Gazprom
Trasa plánovaného plynovodu Síla Sibiře (vyznačeno tečkovaně)

Nejvýraznějším „čínským“ projektem ruského státního obra je v současnosti plynovod Síla Sibiře, kterým by měl proudit ruský plyn z nových polí do Číny. Rusko zahájilo stavbu na svém území již v roce 2014, Čína se přidala loni.

Gazprom měl do projektu loni investovat 30 miliard rublů (14,1 miliardy korun). Původní termín dokončení byl v roce 2019, firma jej však prodloužila na rok 2022.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.