Citigroup zaplatí USA pokutu sedm miliard dolarů. Kvůli hypotékám | E15.cz

Citigroup zaplatí USA pokutu sedm miliard dolarů. Kvůli hypotékám

ČTK

Americká banka Citigroup zaplatí v rámci dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti sedm miliard dolarů, což je 141 miliard korun. Předejde tím žalobě a ukončí vyšetřování, které vláda proti ní vedla kvůli prodejům cenných papírů založených na rizikových hypotékách těsně před finanční krizí let 2007-2009.

Pokuta je tak téměř dvojnásobkem toho, co navrhovala Citigroup, je ale mnohem nižší než 12 miliard dolarů, které původně požadoval Washington. Jednání mezi oběma stranami se před několika týdny zadrhla a ministerstvo banku varovalo, že na ni podá žalobu.

Citigroup uvedla, že ministerstvu zaplatí v hotovosti pokutu 4,5 miliardy dolarů. Dalších 2,5 miliardy dolarů bude postupně odvádět do fondu, který bude financovat výstavbu dostupných nájemních domů a zmírňovat spotřebitelům náklady hypotečních úvěrů. Banka ze zisku druhého čtvrtletí odečte kvůli pokutě částku 3,8 miliardy dolarů.

Čistý zisk banky za poslední čtvrtletí se tak propadl meziročně o 96 procent na 181 milionů dolarů, tedy 3,6 miliardy korun. Bez započítání této částky a dalších jednorázových položek by zisk stoupl o jedno procento na 3,93 miliardy USD. Akcie Citigroup po dnešních zprávách firmy stouply o čtyři procenta.

Banky platí za hříchy

Citigroup je druhou velkou americkou bankou po JPMorgan Chase, která se s vládou dohodla na urovnání. JPMorgan zaplatila loni v listopadu 13 miliard dolarů a k dohodě se chystá Bank of America, která má podle zdrojů zaplatit 9,3 miliardy dolarů. Citigroup prodávala mnohem méně hypotečních cenných papírů než tyto dvě velké banky.

Americké banky prodávaly před krizí v době realitního boomu hypoteční cenné papíry, aniž zákazníky náležitě informovaly o jejich rizicích. Následná hypoteční krize vedla k propadu cen těchto široce prodávaných papírů, což vyvolalo globální finanční krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.