ČNB posiluje dohled, bojí se odlivu kapitálu z českých bank | E15.cz

ČNB posiluje dohled, bojí se odlivu kapitálu z českých bank

Česká národní banka
Česká národní banka
• 
ZDROJ: Euro Tomas Novak

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka připravuje speciální tým 20 až 30 lidí, který posílí dohled nad finančním trhem. ČNB se totiž bojí toho, že by zahraniční matky mohly začít v blízké budoucnosti ze ziskových českých bank stahovat peníze.

Pro centrální banku nyní pracuje téměř 1400 zaměstnanců, kolik z nich připadá na kontrolu finančních ústavů ale ČNB podle Hospodářských novin, které o posílení dohledu informovaly, nesdělila. Podrobnější členění neuvádí ani ve své výroční zprávě.

Navyšování počtu kontrolorů potvrdil deníku tiskový mluvčí banky Tomáš Zimmermann. „ČNB v současné době navyšuje počet zaměstnanců dohledu nad finančním trhem,“ uvedl. Podle webu ČNB, na kterém je celá řada pracovních nabídek, by mělo jít například o odborníky z oblasti pojišťovnictví či tržních rizik.

Zisky z Česka jdou do ciziny

Odlivu zisků z českých bank do zahraničí se ČNB obává proto, že zahraničním matkám se v poslední době zejména v zemích východní Evropy, kromě Česka, příliš nedaří. Mohly by proto chtít nahradit své ztráty na tuzemských dceřiných společnostech.

Jen za loňský rok poslali největší tuzemští bankovní hráči - Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit - svým vlastníkům do zahraničí dohromady 29 miliard korun.

A ČNB se podle HN obává toho, že tyto transakce nestihne kontrolovat, protože kvůli problémům s kampeličkami centrální bance chybějí lidé. „Záložny, přestože se podílejí na finančním sektoru ani ne jedním procentem, na sebe stahují stále větší počet pracovníků dohledu,“ napsaly HN.

Domácí bankovní domy jsou podle listu pro své matky stále nepostradatelnějším zdrojem zisku. Zisk největšího tuzemského peněžního domu, České spořitelny, byl osmkrát větší než u celé skupiny Erste. ČSOB zase loni tvořila svým ziskem ve výši téměř 14 miliard korun skoro polovinu celkového zisku svého vlastníka, belgické skupiny KBC.

Budoucnost bank? Poradí s nákupy a naplánují výdaje

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah