ČNB znovu snížila sazby. Už jsou téměř na nule | E15.cz

ČNB znovu snížila sazby. Už jsou téměř na nule

Miroslav Singer
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: profimedia.cz

jih, ČTK

Bankovní rada České národní banky dnes snížila úrokové sazby na další rekordní minimum. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o 0,2 procentního bodu na 0,05 procenta. ČNB zveřejnila rozhodnutí nezvykle o hodinu později, což svědčí o tom, že rozhodování nebylo jednoduché. Podle většiny ekonomů ale toto snížení sazeb nebude mít na ekonomiku významný vliv.

„Úrokové sazby ČNB jsou rekordně nízké a nízkými zůstanou nejspíše docela dlouhou dobu. Ekonomika se nemůže vymanit z recese, do které sklouzává i samotná Evropa. Domácí poptávka je zcela utlumená a naděje na zlepšení jen minimální. Do této situace navíc může zasáhnout další zvýšení daní na spotřebu (DPH), které by se na výdajích domácností negativně odrazilo v příštím roce,“ komentoval rozhodnutí ČNB analytik ČSOB Petr Dufek.

Snížení úrokových sazeb se podle něj nepochybně projeví i v tržních úrokových sazbách na peněžním trhu, vkladech a pravděpodobně i úvěrech, a bude rovněž snižovat atraktivitu české koruny a bránit jí v dalším posilování.

Vývoj sazeb ČNB (do dnešního snížení):

Vývoj základní úrokové sazby ČNB Autor: E15

Dnešního jednání se zúčastnilo všech sedm centrálních bankéřů. Tisková konference po jednání rady začne v 15:30 a vedle důvodů rozhodnutí na ní guvernér ČNB Miroslav Singer představí i novou makroekonomickou prognózu. Na posledním měnovém zasedání 27. září bankovní rada rovněž snížila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy klesla o čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta.

Centrální bankéři snížili i další úrokové sazby. Lombardní sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 0,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, klesla o 0,05 procentního bodu na 0,05 procenta.

Česká republika tak nyní má jedny z nejnižších sazeb v regionu. Základní sazba Evropské centrální banky, která platí pro všechny země eurozóny včetně Slovenska, je 0,75 procenta. Americký FED má sazby nastaveny v pásmu nula až 0,25 procenta, Japonsko v pásmu nula až 0,1 procenta a Švýcarsko v pásmu nula až 0,25 procenta. Bank of England má základní sazbu na 0,5 procenta. Naopak Polsko má sazbu na 4,75 procenta a Maďarsko dokonce 6,25 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.