Další trest za manipulace se sazbami. Brusel vyměřil pokutu třem bankám | E15.cz

Další trest za manipulace se sazbami. Brusel vyměřil pokutu třem bankám

Credit Suisse
Credit Suisse
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za manipulace s úrokovou sazbou LIBOR rozdala Evropská komise pokuty hned třem bankám. Více než 115 milionů dolarů (2,5 miliard korun) mají zaplatit americká JPMorgan a švýcarské UBS a Credit Suisse. Podle rozhodnutí instituce manipulovaly se sazbou švýcarského franku a nelegálně dohodly cenu derivátů na sazby švýcarské měny.

Nejvyšší pokutu v celkové sumě 72,2 milionu eur zaplatí JPMorgan. Pokuta pro UBS činí 12,7 milionu eur, Credit Suisse zaplatí 9,2 milionu eur. Členem kartelu byla i britská Royal Bank of Scotland, která ale komisi na toto jednání upozornila, a pokutě se díky tomu vyhnula.

Všechny čtyři banky uzavřely s komisí dohodu, v níž uznávají své zapojení do cenového kartelu u úrokových derivátů a do manipulace s referenční sazbou na švýcarský frank. Za to jim komise snížila pokuty o deset procent.

Banky se snažily ovlivnit LIBOR na švýcarský frank

Komise v prvním případě zjistila, že RBS a JP Morgan se snažily společně ovlivnit LIBOR na švýcarský frank mezi březnem 2008 a červencem 2009. Ve druhém případě odhalila komise kartel mezi všemi čtyřmi bankami s cílem stanovit koordinovanými kroky ceny derivátů na frankové úrokové sazby, které se normálně určují na trhu. Tyto deriváty slouží investorům k zajištění před výkyvy sazeb. Kartel podle komise fungoval od května do září 2007.

Evropská komise již loni v prosinci vyměřila šesti evropským a americkým finančním společnostem za manipulace se sazbou LIBOR rekordní úhrnnou pokutu 1,7 miliardy eur (zhruba 47 miliard korun). Sankce tehdy dopadly na banky JPMorgan, Royal Bank of Scotland, Citigroup, Deutsche Bank, Société Générale a na makléřskou společnost RP Martin.

LIBOR
London InterBank Offered Rate (anglicky londýnská mezibankovní nabídková sazba, zkracováno jako LIBOR nebo Libor; také formálně BBA Libor či bbalibor) je průměrná úroková sazba, za niž si banky navzájem jsou ochotny půjčit na londýnském mezibankovním trhu peníze (likviditu). Spolu s EURIBORrem jde o nejpoužívanější referenční úrokovou sazbu na světě, když jsou na ni navázány deriváty a jiné finanční instrumenty v hodnotě nejméně 350 bilionů amerických dolarů.
Sazba je sestavována British Bankers' Association (Britskou bankovní asociací) na základě údajů od členských bank a je zvěřejňována každý den v 11:30 londýnského času pro deset různých měn (americký dolar, australský dolar, britská libra, dánská koruna, euro, japonský jen, kanadský dolar, novozélandský dolar, švédská koruna a švýcarský frank) a patnáct různých dob splatnosti (od overnight až po jeden rok).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah