Dexii zachrání Francie, Belgie a Lucembursko, banka se asi rozdělí | E15.cz

Dexii zachrání Francie, Belgie a Lucembursko, banka se asi rozdělí

Dexia se pravděpodobně rozdělí a některé její části budou na prodej
Dexia se pravděpodobně rozdělí a některé její části budou na prodej
• 
ZDROJ: dexia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Představitelé Francie, Belgie a Lucemburska se dohodli na podrobnostech záchrany finančního ústavu Dexia. Konkrétními kroky se bude ještě dnes zabývat správní rada banky, která má teď v rukou osud celého ústavu. Předpokládá se, že banka se rozdělí a některé její součásti se rozprodají. Francouzsko-belgická Dexia tak zřejmě bude první obětí evropské dluhové krize.

„Vlády potvrdily solidaritu v nalezení takového řešení, které zajistí budoucnost Dexie,“ uvedl úřad prozatímního belgického premiéra. „Navrhované řešení, které je výsledkem intenzivních jednání se všemi partnery, bude nyní předloženo ke schválení správní radě Dexie,“ stojí dále.

O záchraně Dexie se jednalo v bruselském Paláci Egmont. Sešel se tam francouzský premiér François Fillon, jeho belgický protějšek Yves Leterme, a také ministr financí Lucemburska Luc Frieden. Dexia je totiž významným finančním ústavem i v Lucembursku. Na stejném místě, tedy v Paláci Egmont, se v roce 2008 domlouvala i předchozí pomoc pro Dexii. Tehdy to bylo kvůli problémům, do nichž se banka dostala kvůli globální úvěrové krizi.

V sázce je to, kolik bude muset každá z vlád přispět k záchraně Dexie. Respektive kolik budou muset vynaložit peněz, aby bylo možné banku relativně bezbolestně „rozložit“. To je pro zástupce Francie a Belgie velmi ožehavá otázka, protože obě země už teď mají co dělat s vysokými schodky veřejných financí.

Francouzsko-belgická Dexia má v portfoliu potenciálně nebezpečné dluhopisy v objemu zhruba 700 miliard dolarů (asi 12,9 bilionu korun). To je pro srovnání více než dvojnásobek ročního výkonu řecké ekonomiky. Jednání v Bruselu jsou tudíž pod drobnohledem investorů, kteří chtějí vidět, zda je Evropa vůbec schopna bankovní krizi řešit.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah