Hedgeoví hráči chytili druhý dech | E15.cz

Hedgeoví hráči chytili druhý dech

Hedgeoví hráči chytili druhý dech
Využít akciové rally. Hedgeové fondy podle společnosti Hedge Fund Research za první čtvrtletí zhodnotily svá portfolia v průměru o pět procent. Přesto ale průměr zaostává za výkonností akciového indexu S&P 500, který za první kvartál posílil o více než deset procent
• 
ZDROJ: čtk

Zdeněk Pečený

Hedgeové fondy, tedy finanční subjekty zaměřené na rychlý zisk, chytily druhý dech. Po loňském roce, který byl pro ně druhým nejhorším v historii, se portfolioví manažeři fondů drželi zuby nehty jediného zaklínadla: nepropásnout akciovou rally, čili vzestup cen.

Základy pro toto očekávání se začaly skládat již v prosinci: z USA přišla série dobrých zpráv o růstu tamní ekonomiky, Evropská centrální banka (ECB) napumpovala první půl bilion eur evropským bankám a eurozóna spolu s Aténami začala črtat konkrétní obrysy řeckého oddlužení.

Po třech měsících letošního roku se výsledek dostavil: hedgeové fondy hlásí jedno z nejlepších čtvrtletí za posledních deset let. Podle společnosti Hedge Fund Research zhodnotily letos svá portfolia o pět procent. Některé známé tváře sektoru dosáhly ještě lepších výsledků, ale průměr hedgeových fondů zaostává i za výkonností akciového indexu S&P 500, který za první kvartál posílil o více než deset procent a má za sebou šest růstových měsíců v řadě.

Ke slovu se dostali manažeři spekulující na růst trhů (takzvaní býci). „Rizikem pro hedgeové fondy je v současné době nezúčastnit se současné akciové rally,“ podotkl pro deník Financial Times Danny Caplan, šéf evropského oddělení alternativních distribucí v Deutsche Bank. „Jsme nyní v situaci, kdy budoucnost vypadá zdravě, jak už dlouho nevypadala,“ dodal Caplan.

Ridley Park, singapurský fond vytvořený Julianem Barnettem, který byl na vrcholu úvěrové bubliny jedním z nejúspěšnějších manažerů hedgeových fondů, posílil podle údajů agentury Bloomberg o 14 procent. Omega Advisors, fond amerického miliardáře a bývalého ředitele Goldman Sachs Asset Management Leona Coopermana, vydělal od začátku roku investorům 12 procent.

A nejsou to jen akciové fondy, které jdou nahoru. Londýnský CQS s devíti miliardami dolarů ve správě, který obchoduje s dluhopisy a dalšími kreditními instrumenty, v tomto roce přinesl investorům ve fondu kreditních příležitostí 15,5 procenta. Analytici ale připomínají, že fondy, které se vezly na akciové rally, v současnosti váhají, zda již nenastal čas trhy opustit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!