Hedgeoví hráči chytili druhý dech | E15.cz

Hedgeoví hráči chytili druhý dech

Využít akciové rally. Hedgeové fondy podle společnosti Hedge Fund Research za první čtvrtletí zhodnotily svá portfolia v průměru o pět procent. Přesto ale průměr zaostává za výkonností akciového indexu S&P 500, který za první kvartál posílil o více než deset procent
Využít akciové rally. Hedgeové fondy podle společnosti Hedge Fund Research za první čtvrtletí zhodnotily svá portfolia v průměru o pět procent. Přesto ale průměr zaostává za výkonností akciového indexu S&P 500, který za první kvartál posílil o více než deset procent
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hedgeové fondy, tedy finanční subjekty zaměřené na rychlý zisk, chytily druhý dech. Po loňském roce, který byl pro ně druhým nejhorším v historii, se portfolioví manažeři fondů drželi zuby nehty jediného zaklínadla: nepropásnout akciovou rally, čili vzestup cen.

Základy pro toto očekávání se začaly skládat již v prosinci: z USA přišla série dobrých zpráv o růstu tamní ekonomiky, Evropská centrální banka (ECB) napumpovala první půl bilion eur evropským bankám a eurozóna spolu s Aténami začala črtat konkrétní obrysy řeckého oddlužení.

Po třech měsících letošního roku se výsledek dostavil: hedgeové fondy hlásí jedno z nejlepších čtvrtletí za posledních deset let. Podle společnosti Hedge Fund Research zhodnotily letos svá portfolia o pět procent. Některé známé tváře sektoru dosáhly ještě lepších výsledků, ale průměr hedgeových fondů zaostává i za výkonností akciového indexu S&P 500, který za první kvartál posílil o více než deset procent a má za sebou šest růstových měsíců v řadě.

Ke slovu se dostali manažeři spekulující na růst trhů (takzvaní býci). „Rizikem pro hedgeové fondy je v současné době nezúčastnit se současné akciové rally,“ podotkl pro deník Financial Times Danny Caplan, šéf evropského oddělení alternativních distribucí v Deutsche Bank. „Jsme nyní v situaci, kdy budoucnost vypadá zdravě, jak už dlouho nevypadala,“ dodal Caplan.

Ridley Park, singapurský fond vytvořený Julianem Barnettem, který byl na vrcholu úvěrové bubliny jedním z nejúspěšnějších manažerů hedgeových fondů, posílil podle údajů agentury Bloomberg o 14 procent. Omega Advisors, fond amerického miliardáře a bývalého ředitele Goldman Sachs Asset Management Leona Coopermana, vydělal od začátku roku investorům 12 procent.

A nejsou to jen akciové fondy, které jdou nahoru. Londýnský CQS s devíti miliardami dolarů ve správě, který obchoduje s dluhopisy a dalšími kreditními instrumenty, v tomto roce přinesl investorům ve fondu kreditních příležitostí 15,5 procenta. Analytici ale připomínají, že fondy, které se vezly na akciové rally, v současnosti váhají, zda již nenastal čas trhy opustit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.