Hypotéky jsou nejlevnější v historii. Na dno prý ještě nedosáhly | E15.cz

Hypotéky jsou nejlevnější v historii. Na dno prý ještě nedosáhly

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, E15

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zájem o hypotéky roste. Má to svůj důvod, průměrná úroková sazba hypoték se totiž v březnu propadla na 2,93 procenta. Je tak nejnižší za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo loni v červnu, kdy průměrná sazba činila 2,95 procenta.

Porovnání vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték bez ohledu na dobu fixace.

S poklesem úrokových sazeb většinou stoupá počet zájemců o hypoteční úvěr, stejně tak tomu bylo i v březnu. Klientů, kteří si v březnu sjednali hypoteční úvěr, bylo o 2428 víc než minulý měsíc. Do bank si pro hypotéky přišlo 8270 klientů. Také objemy hypotečních úvěrů slaví šestiměsíční rekord. V březnu byly sjednány hypotéky za 13,8 miliardy korun, což je o 4,28 miliardy více než v únoru. Objemy jsou nejvyšší za posledního půl roku.

Vyšší byly naposledy v říjnu loňského roku, kdy převýšily 14 miliard korun. Celkový rekord objemů je ale mnohem vyšší. Stále ho drží červen minulého roku, kdy byly sjednány hypotéky za více než 17 miliard korun.

Vývoj úrokových sazeb od doby sledování Hypoindexu:

Měsíceúroková sazba
Prosinec 20123,169
Březen 20133,169
Duben 20133,075
Květen 20132,962
Červen 20132,951
Březen 20132,93

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Konkurenční boj a likvidita

„Stejně jako v loňském roce i letos vedl jarní konkurenční boj ke snížení sazeb. Došlo tak k prohloubení dosavadního dna Hypoindexu při rekordních březnových objemech. Banky pokračovaly ve snižování sazeb ve formě akčních nabídek i v dubnu, kdy nejsou nijak výjimečné nabídky pětiletých fixací pod 2,6 procenta bez jakéhokoliv dodatečného produktu, takže březnové dno nemusí být pro letošní rok konečné,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Dalším důvodem, proč jsou sazby stále na nízké úrovni, je to, že banky mají nadbytek likvidity, kterou nemají kam umístit. Hypotéky jsou pro ně stále zajímavým kompromisem mezi rizikem a výnosem.

Letos také znovu potáhne refinancování a klienti budou mít z konce fixace určitě radost. Před pěti lety například v lednu byla průměrná úroková sazba 5,74 procenta, takže splátky úvěru budou rozhodně méně zatěžovat rodinný rozpočet. Nejvyšší sazby podle Hypoindexu byly v srpnu 2008, kdy se vyšplhaly až na rekordních 5,82 procenta.

Jan Sadil: Další rekordní rok Hypotéční banku asi nečeká

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.