Investoři skupují firmy nejagresivněji od krize kvůli blížícímu se konci intervencí
Hrozba zavedení záporných sazeb stejně jako sázky na tvrdší korunu ženou domácí i zahraniční kapitál do masivních nákupů českých firem. Podle statistik poradenské společnosti EY tak Česko zažilo rekordní pokrizový půlrok v objemu fúzí a akvizic. Investoři ve 194 transakcích utratili přes 120 miliard korun, tedy o tři čtvrtiny více než loni.
Česko se tak v prvním pololetí stalo akviziční jedničkou v regionu střední a východní Evropy. „Primární snahou investorů je spíše ochrana kapitálu než maximalizace zisku. Každý, kdo očekává záporné úrokové sazby, se intenzivně rozhlíží po jakýchkoli aktivech, která by hodnotu jeho majetku ochránila. K ukončení intervencí ČNB na devizovém trhu může dojít rychle a nečekaně, a čeští i zahraniční investoři tak velmi stojí o umístění svých prostředků do korunových aktiv, tedy i českých firem,“ uvedl šéf české EY Petr Kříž s tím, že český trh fúzí a akvizic má opačný vývoj než ve zbytku Evropy i světa, kde objem nákupů naopak slábl.
O zhruba tři čtvrtiny tuzemských akvizic se postaral český kapitál. Nejaktivnější byla skupina Czechoslovak Group miliardáře Jaroslava Strnada, která uskutečnila pět transakcí. Získala například firmy Avia a Prim.
Vše o intervencích ČNB si přečtěte zde
Druhým byla čínská CEFC se čtyřmi transakcemi, jež pokračovala v loňských nákupech. Největší domácí transakcí se známou hodnotou byla koupě cestovní dovolenkové agentury Invia společností Rockaway Capital za zhruba 85 milionů dolarů.