Investoři zvyšují zájem o byty. Výnosy z nájmu dosahují až deseti procent ročně

Na pražském Smíchově vyrůstá Solis Residence s 21 bytovými jednotkami

Na pražském Smíchově vyrůstá Solis Residence s 21 bytovými jednotkami Zdroj: M.E estates

Projekt Žít Braník představují tři spolu sousedící domy, které v ulici Ke Krči procházejí rozsáhlou rekonstrukcí
Rezidenční komplex D.O.K. v pražských Radlicích tvoří tři budovy - Dřevák, Onyx a Krystal
V květnu 2025 byla v ulici Na Plzeňce zahájena výstavba projektu Ekorezidence Smíchov
Rezidence Africká vyrůstá v pražských Vokovicích
Desátou etapou se uzavře výstavba projektu Rezidence U Šárky společnosti FINEP. Na trh přinesla bezmála sedm set bytů
8 Fotogalerie
ČTK
ČTK , čer
Diskuze (0)

Výnos z investičního bytu se aktuálně pohybuje mezi čtyřmi a deseti procenty ročně. Nemovitosti tak zůstávají atraktivní především jako dlouhodobé a stabilní uložení kapitálu s výnosem z nájmů. Podle expertů nakupují jednotlivci i menší investoři jak starší byty, tak i jednotky v nedokončených developerských projektech. Velké fondy se naopak soustředí spíše na akvizice celých činžovních domů.

Na to, že v poslední době roste zájem o byty ze strany investorů upozorňují i developeři. Zvýšena poptávka pak může podle expertů vytvářet tlak a zvyšovat jejich cenu v daných lokalitách.

„Například v Ústeckém kraji výnos z nájmu dosahuje šesti až osmi procent, zatímco v Praze spíše dvě až čtyři procenta, ale s vyšším potenciálem růstu hodnoty. V porovnání například s akciemi jde většinou o mírně nižší, ale stabilnější výnosy. Akcie a kryptoměny mohou nabídnout vyšší výnos, ale s výrazně větší volatilitou,“ míní oblastní ředitel poradenské společnosti 4fin Jan Schwarzbach.

Růst nebo pokles hodnoty nemovitostí je podle něj silně závislý na úrokových sazbách hypoték a potažmo na sazbách České národní banky. Pro dlouhodobého investora jde jen o dočasné výkyvy, obdobně jako u jiných typů investičních aktiv, uvedl Schwarzbach. „Vzhledem ke stále vysoké poptávce po bydlení neočekávám v nejbližších letech výraznější korekci cen,“ dodal.

Pro investory jsou podle realitního makléře Century 21 Petra Bulana klíčové výnosy z ročního nájemného vzhledem k pořizovací ceně nemovitosti a potenciál růstu ceny. Typický investor má podle něj několik bytů. Na trhu jsou ale i skupiny lidí, kteří vlastní desítky nemovitostí a dále pak investiční fondy, které většinou skupují celé činžovní domy, případně se domlouvají přímo s developery.

„Někdy jsou i vedeni jako VIP klienti a nabídka jim je odeslána ještě před oficiálním spuštěním prodeje. Pro developera to má výhodu, že si otestuje zájem o daný projekt a může upravit ceny, než se spustí veřejný prodej,“ uvedl Bulan.

VIDEO: Při výberu nemovitostního fondu se dívejte na to, kdo ho založil a jak dlouho funguje, radí Medřický z Redstone ve FLOW

Video placeholder
FLOW: Při výberu nemovitostního fondu se dívejte na to, kdo ho založil a jak dlouho funguje, radí Medřický z Redstone • Zdroj: e15

Poptávka po nákupu bytů v poslední době s poklesem hypotečních sazeb stále roste. Například v Praze, kde se staví výrazně více nových bytů než v regionech, se podle analýzy developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema v letošním prvním čtvrtletí prodalo nejvíce nových bytů za 15 let - 2550. Podle developerů za vyšší poptávkou stojí mimo jiné právě i větší zájem investorů.

V Praze, kde jsou byty nejdražší v republice, vzrostla podle dat společnosti Deloitte ve druhém čtvrtletí cena nových bytů v developerských projektech mezičtvrtletně o 1,9 procenta na 169.300 korun za metr čtvereční. V Brně pak podle dat společnosti Trikaya stoupla meziročně o 13.500 korun na téměř 140.000 korun za metr čtvereční. Průměrná cena za metr čtvereční ve starším bytě v ČR se podle dat realitních platforem pohybovala okolo 80.000 korun, což je mezičtvrtletně o několik procent více.

Začít diskuzi