Investování v době koronakrize: Jak se nenechat nachytat | E15.cz

Investování v době koronakrize: Jak se nenechat nachytat

ZDROJ: FINEX MEDIA
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Je díky covidu trh plný příležitostí, nebo to tak není? Není radno spoléhat na laciné poučky, neznalý člověk se totiž na akciovém trhu může pěkně spálit. Je dobré se informovat a investici dobře promyslet. Příležitosti jsou, jen musíte vybírat rozvážně.

Někdo může doporučovat nákup akcií leteckých společností, protože jsou samozřejmě stlačeny velmi nízko – jenže aerolinka může za týden zkrachovat a investice, ač pořízená v době, kdy akcie byly nízko, se nakonec ukáže jako ztrátová.

V březnu bylo možné pořídit mnoho akciových titulů za výprodejové ceny. Nešlo o problémy jednotlivých společností (jako byl například případ podvodu ve společnosti Wirecard, který se naplno projevil v červnu 2020), trh se propadl jako celek.

Ovšem pozor – na trh se nahrnulo mnoho lidí, kteří dosud neinvestovali. Ti se často nechají napálit, protože nakoupí akcie bezcenných společností. Při poklesu totiž čekají, že se akcie vrátí nahoru – jenže u špatně řízených firem k tomu nejen že nedojde, ale lidé své peníze nikdy nedostanou zpátky, protože firma prostě zkrachuje. Pro hurá investory bez zkušeností, může být burza opravdu krutá. Pokud nevěnujete čas důkladné analýze, investujte raději do odolných a dlouhodobě udržitelných firem.

Korona na českém akciovém trhu

Jako jinde, i na burze v ČR se ceny akcií po vypuknutí koronavirové krize propadly. Pokud jste trefili nákup v těch několika týdnech, mohli jste získat slušné zhodnocení. Samozřejmě v horší pozici pak byli investoři, kteří už nějaké akcie drželi – bylo velmi těžké prodat je včas, ještě předtím, než přišel propad. Jiní zase čekali, že po prvotním propadu přijde ještě další, kdy se ceny dostanou ještě níž. Mohli tak čekat na ještě lepší příležitost – která už však nepřišla.

Autor: FINEX MEDIA

Vyplatí se opatrnost – řeďte, protože trefit dno se povede málokomu

To je známý problém, kdy se investoři snaží trefit dno, tj. nakoupit akcie ve chvíli, kdy jsou úplně nejníž. Jenže to není vůbec snadné. Větší šanci na úspěch pro dosažení výnosu tak máte, když ředíte nákupní cenu – tedy postupně při poklesu přikupujete akcie postupně, s tím, jak jejich cena klesá. Tím nakonec docílíte toho, že průměrná nákupní cena, za kterou jste akcie pořídili, bude celkem výhodná. Něco takového jsme mohli vidět u akcií Moneta. U této české banky už v době propadu ceny během března přikupovali akcie i její vlastní topmanažeři.

Zlato se třpytí… a posiluje, až oči přechází

Vítěz posledního zhruba půlroku je evidentně zlato. Zatímco v lednu 2020 se jedna trojská unce dala koupit za 1 550 amerických dolarů, v srpnu 2020 se cena víceméně drží nad 1 900 americkými dolary. A v červenci byla dokonce nad úrovní 2 000 dolarů! V porovnání s lednem tak jde o nárůst o zhruba 30 %.

Co to znamená pro někoho, kdo zvažuje, do čeho právě dnes investovat?

Existuje několik možných scénářů. Podle toho prvního zlato v nejbližší době nebude oním bezpečným přístavem, který vždy umí uchovat současnou hodnotu a k tomu pozvolna posilovat. Pokud se totiž obnovila ekonomická stabilita a vše jsme zvládli na jedničku (jak druhou vlnu covidu, tak americké prezidentské volby), tak cenu zlata už nepožene výš a výš ekonomická nejistota. Takto značné zlepšení vyhlídek však nepřijde dříve než začátkem roku 2021. Do té doby to však pro zlato nevypadá tak špatně a mohlo by se udržet vysoko.

Otázkou však je, zda už dnes nepřevážily nákupy spíše spekulativního charakteru – pokud se ukáže, že zlato už neporoste tak výrazně jako dosud, začnou možná spekulující nákupčí své pozice uzavírat. Pokud by se tak dělo ve větších objemech, povedou tyto prodeje ke snižování ceny zlatého kovu.

Je možné, že zlato ještě posílí

Na druhou stranu, solidní argumenty najdeme i pro další posilování zlata. Hrozba Covid-19 stále nebyla definitivně zažehnána – a protože obava z jeho opětovného šíření a s tím spojeným ekonomickým poklesem zůstává relevantní, zlatu to prospívá. Dále zde máme historicky velice nízké sazby centrálních bank. Když jsou peníze levné a na trhu tak je přebytek hotovosti, část z nich půjde do zlata. A jeho cena tak pochopitelně poroste. Nebude se sice nakupovat jen zlato, ale právě zlato slouží k diverzifikaci velkých portfolií. Takže část levných peněz do zlata nejspíš přiteče.

Za časů krize investoři utíkají ke zlatu, a proto by se v případě horšící se situace mohlo stát, že cena zlata vystřelí ještě o dost výš. Znamenalo by to sice spoustu malérů… ale aspoň by byla příležitost, jak na zlatu vydělat. Pokud se vám zlato zamlouvá, můžete nakoupit jak fyzický kov (který je ale třeba skladovat), tak akcie těžebních společností, které zlato dobývají.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah