Kakos: Z fintech inovací těží nejen byznys, technologie šetří lidem peníze | E15.cz

Kakos: Z fintech inovací těží nejen byznys, technologie šetří lidem peníze

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Levně nakoupit, draze prodat a pozdě platit faktury. Platí to o Češích? „Každý platí, co nejpozději může. Trh směřuje ke sdílené ekonomice, nové technologie nám umožňují přeskočit mezičlánek – banku, velkoobchod – a ušetřit,“ říká Roman Kakos, který od konce minulého roku provozuje on-line peer-to-peer službu SpotiPay. Pomocí fintechového startupu si firmy mohou proplácet faktury ihned a nečekat na jejich splatnost.

Hlavním trendem světa finančního byznysu využívajícího nejnovější technologie je podle Kakose sdílená ekonomika. „K ní trh stále více směřuje, ať už jde o sdílení čehokoliv, peněz či aut. Nové technologie umožňují vydělat na zjednodušování procesů, v oblasti peer-to-peer, kde na sebe působí přímí dodavatelé na přímé odběratele, především,“ myslí si. „Největší podíl fintech inovací vidím právě zde, tady mohou technologie udělat nejvíc. Na zefektivňování je postavené celé peer-to-peer,“ dodává.

SpotiPay aktuálně sdružuje mezi padesáti až šedesáti investory. Ti v aukci nakupují nabízené faktury s předem dohodnutou maximální úrokovou sazbou, kterou jsou nabízející ochotni akceptovat. Jednu fakturu, která musí mít splatnost od 30 do 120 dnů, přitom může financovat i více investorů. Nejnižší povolená investice je tisíc korun.

„Soustředíme se na segment menších firem, které dodávají velkým odběratelům typu Alzy. Typickým příkladem je firma s obratem deset až třicet milionů ročně. Ta není zase až tak zajímavá pro klasické faktoringové firmy, ale která má silného odběratele s minimálním ročním obratem padesát, sto milionů,“ vysvětluje Kakos, který vedle SpotiPay provozuje také Bankerat, internetovou aukční platformu pro poskytování a správu peer-to-peer půjček fungující od roku 2010.

Podle něj není největším nepřítelem pro jeho oblast podnikání Andrej Babiš, ministr financí, ale až jeho ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Jeho zásahy vedly k menší vymahatelnosti práva v Česku. Snížil advokátní odměny pro vymáhání, mluví se navíc o teritoriálním rozdělení exekutorů. Nedovedu si představit ani nás, ani banky, jak tohle budeme zvládat,“ kritizuje s tím, že hlavní problém spočívá v už tak složité komunikaci i s jedním exekutorem a přístupu k jeho databázi, natož s více exekutory.

„Dostali jsme se do takové fáze nerovnováhy, kdy je věřitel ve slabším postavení než dlužník. Současný stav je neakceptovatelný, vymáhat malé částky od pěti do deseti patnácti tisíc se vůbec nevyplatí – a to není příliš fér,“ stěžuje si Kakos.

O případné expanzi SpotiPay na zahraniční trhy se má rozhodnout za rok. V úvahu připadá spíše východ Evropy a země, jako jsou Maďarsko, Rusko, Rumunsko či Polsko. „Tyto země mají podobné návyky jako my,“ vysvětluje Kakos, který se nechce omezovat na „hrozně malinký“ tuzemský trh, ale využít masovou základnu potenciálních klientů v zahraničí, která je podle něj nezbytnou součástí úspěchu.

Více se o fintech inovacích dočtěte ve speciálu E15 Premium >>>
Magazín Fintech

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah