Kalouskův plán na omezení hotovostních plateb se odkládá | E15.cz

Kalouskův plán na omezení hotovostních plateb se odkládá

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

Petra Pelantová

Share on Facebook Messenger
Ministerstvo financí výrazně přibrzdilo, pokud jde o zpřísňování pravidel při placení v hotovosti. Šéf státní kasy Miroslav Kalousek se totiž rozhodl stáhnout novelu zákona o omezení plateb v hotovosti, kterou letos v únoru předložil vládě.

V současné době je možné v hotovosti během jednoho dne uhradit částku ve výši maximálně 350 tisíc korun. Stačilo ale platbu vyšší rozložit do více dní a postihu zákona se vyhnout. Novelou chtělo ministerstvo financí zajistit, aby tímto způsobem nebylo možné využívat hotovostních plateb k legalizaci výnosů z trestné činnosti. Nový zákon by totiž obsahoval formulaci, dle které by platby spolu související byly považovány za jednu transakci. A tudíž ani součet těchto plateb by nesměl překročit oněch zmíněných 350 tisíc.

„Na úrovni Evropské unie se vyjednává nová směrnice o praní peněz, která by měla být do českého zákona o praní peněz transponována přibližně v roce 2015. Bude proto vhodné spojit novou komplexní úpravu omezení plateb v hotovosti právě s transpozicí nyní vyjednávané směrnice o praní peněz,“ vysvětlil Kalouskův mluvčí Ondřej Jakob.

Ostrá kritika

Kalouskův návrh sklidil vlnu kritiky. Nebylo totiž vůbec jasné, podle jakých parametrů se budou platby spolu související posuzovat nebo jak se budou evidovat. Původně totiž ministerstvo navrhovalo připojit lhůtu osmadvaceti dní, ve které mohou být provedené platby považovány za související. Na připomínky resortu průmyslu ale Kalouskův úřad tuto lhůtu vyškrtl. Právě ministerstvo průmyslu vystupovalo proti novele velmi důrazně s tím, že „dojde k faktickému omezení ústavně zaručené svobody podnikání a ekonomického chování a neúměrnému nárůstu administrativy podnikání“, jak resort napsal v připomínkovém řízení.

Proti byla i Česká národní banka. Té se ale nelíbilo, že za platbu v hotovosti novela považovala také „převedení vysoce hodnotných komodit“.

V současné době ministerstvo financí trvá na tom, že důvodem stažení novely je zmiňovaná směrnice. A že stávající nedostatky, které současný zákon o omezení plateb vykazuje a bylo třeba je okamžitě odstranit, vyřešilo technickou novelou. „Jedná se především o spornou otázku, zda se zákon vztahuje i na půjčky, dary a další smlouvy reálné povahy,“ upřesnil Jakob. Nově by se tudíž limit ve výši 350 tisíc korun měl vztahovat například i na půjčky a dary, což ve stávajícím zákoně není jednoznačně řečeno. „Tato novela je připojena k novele zákona o platebním styku a v nejbližší době by měla být schválena vládou. Nabytí účinnosti se předpokládá v závěru letošního roku,“ říká Jakob.

Zákon o omezení plateb v hotovosti platí už od roku 2004 a od té doby byl třikrát novelizován, nyní se tudíž hraje už o čtvrtou úpravu. Naposledy se legislativa měnila v květnu 2011, kdy se mimo jiné změnil i limit pro hotovostní platby z patnácti tisíc eur na 350 tisíc korun. Vymyslet elegantní řešení, aby nebylo možné platbami v hotovosti prát špinavé peníze a život obchodníků či dohledu se nijak výrazně nezkomplikoval, se ministerstvu financí zatím nedaří. Resort ovšem tvrdí, že vše ošetří směrnice opraní špinavých peněz z dílny EU.

Autor: Petra Pelantová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.