Kauza podezřelých úvěrů ČEB: policie navrhla obžalovat šest lidí | e15.cz

Kauza podezřelých úvěrů ČEB: policie navrhla obžalovat šest lidí

Razie v exportní bance pokračuje, ale už za běžného provozu
Razie v exportní bance pokračuje, ale už za běžného provozu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protikorupční policie navrhla obžalovat šest lidí v kauze poskytování podezřelých úvěrů od České exportní banky na projekty v Číně a Tunisu, u kterých údajně vznikla škoda přes půl miliardy korun. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku jim hrozí dva až osm let vězení.

V souvislosti se schválením úvěru od ČEB ve výši 12 milionů amerických dolarů (téměř 294 milionů korun) navrhla policie podle Ibeheje obžalovat pět lidí. Skupina byla obviněna loni v srpnu, kdy vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že mezi stíhanými osobami jsou členové vedení banky. Ředitel ČEB Karel Bureš tehdy uvedl, že obvinění již v bance nepracují.

Jeden člověk je pak stíhaný v souvislosti s projektem výstavby luxusních apartmánů v Tunisku, na kterou banka poskytla úvěr 308 milionů korun. Podle detektivů nepostupoval obezřetně při poskytnutí úvěru. Podle dřívějších informací policie byli v této větvi případu stíháni také dva lidé pro úvěrový podvod, kterého se měli dopustit právě vylákáním půjčky od banky. „Další částí tohoto projektu se kriminalisté stále zabývají,“ upřesnil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Nastavené procesy

„Není nám známo, že by bylo Policií ČR sděleno obvinění komukoli ze současných zaměstnanců České exportní banky,“ sdělil generální ředitel ČEB Karel Bureš. Banka má podle něj již několik let nastaveny procesy, které nedovolují, aby ČEB mohla být cílem podobné trestné činnosti. „Jde o procesní vývoj v trestním řízení, který nemá na postavení ČEB žádný vliv,“ dodal ke kauze ředitel.

Protikorupční policie se zřejmě zabývá i dalšími podezřelými úvěry ČEB. Podle deníku Dnes od loňského listopadu detektivové stíhají bývalého pravděpodobně vysoce postaveného zaměstnance banky za to, že v roce 2007 schválil úvěr na obchodní projekt v Rusku. Údajně tak způsobil škodu 891 milionů korun, uvedla nedávno MfD.

Česká exportní banka (ČEB)
Banka vznikla v roce 1995 za vlády vedené Václavem Klausem (tehdy ODS), úkolem banky je státní podpora českého vývozu. Její činnost se kromě zákona o bankách řídí i zvláštní normou (zákon 58/1995), která mimo jiné stanoví, že banka musí být většinově v majetku státu a na úhradu případných ztrát může dostávat dotace ze státního rozpočtu.
V současnosti vlastní akcie ČEB čtyři ministerstva: financí (41 procent), průmyslu a obchodu (24 procent), zahraničních věcí (deset procent) a zemědělství (pět procent). Zbylou pětinu drží - v souladu se zmíněným zákonem o podpoře exportu - Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), kterou také ovládá stát.
Roční státní dotace na fungování banky se pohybuje ve stamilionech korun, za rok 2012 uplatnila ČEB podle výroční zprávy nárok na dotaci ve výši 636 milionů korun, o rok dříve pak 474 milionů. Díky tomu může Česká exportní banka pravidelně vykazovat zisk ve výši desítek až stovek milionů (například za rok 2012 zisk 83 milionů).
Banka má v současné době rozpůjčováno přes 80 miliard korun, téměř polovina z toho přitom připadá na Rusko. Právě tam se ale podle informací médií objevily v posledních letech výrazné problémy s nesplácením úvěrů, například na výstavbu linek na výrobu obalového skla. V roce 2012 dosáhl zisk po zdanění 83 milionů korun, za první tři čtvrtletí loňského roku pak 13,6 milionu korun.
V červenci 2012 Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil výsledek prověrky devíti úvěrů na podporu českého vývozu za 13,2 miliardy korun z let 2009 až 2011. ČEB podle zprávy NKÚ poskytla neoprávněně úvěry za 8,2 miliardy korun. Tyto potíže byly impulzem ke změně vedení banky na počátku roku 2011, kdy se jejím šéfem stal Tomáš Uvíra, který ale na podzim 2012 rezignoval a nahradil ho Jiří Klumpar. Od loňského června pak ČEB vede finančník Karel Bureš.

Pavel Páral: Neobyčejné kouzlo podpory exportu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah