Kde je miliarda z Cryfinu? Trpitel Holler se u výslechu složil, soudce pak psychodrama vzdal

Václav Holler u soudu vyhrál čas navíc

Václav Holler u soudu vyhrál čas navíc Zdroj: Cryfin

Jaroslav Bukovský

Měl to být milník pro věřitele padlého kryptoměnového impéria Cryfin. Tedy investorů třetím rokem čekajících na sumu přesahující odhadem miliardu korun. A totiž velká zpověď Václava Hollera před českobudějovickým soudem na téma „zatoulaného“ majetku z jeho podnikání. Někde by totiž stále měla být větší či menší část ze zhruba miliardy korun, kterou Cryfin v minulých letech nabral do správy od důvěřivých fandů kryptoměn. Velké finále se ale nekonalo. Jednání trvalo přesně 35 minut. Následně bylo odročeno na neurčito. Jediné, čeho se přitom soud od Hollera dočkal, bylo tvrzení o jeho nevolnosti. Informace o tom, kde se nachází majetek Cryfinu, sám Holler přislíbil už dříve, nikdy tak ale neučinil. Proto jej v listopadu na žádost insolvenčního správce předvolal soud.

„Ve 14:15 hodin je na žádost dlužníka přerušeno jednání s tím, že dlužník uvádí, že mu není dobře, a žádá, zda by mu byl poskytnut krátký časový prostor na chodbě soudu,“ uvádí protokol z listopadového jednání Krajského soudu v Českých Budějovicích. Jednání přitom začalo ve dvě hodiny odpoledne a během zmíněné čtvrthodinky mluvil prakticky jen soudce Miroslav Veselý.

Ten posléze jednání vzdal poté, co Holler žádost o přerušení výslechu zopakoval s tím, že není psychicky schopen jej absolvovat. Fakticky tím Holler získal čas navíc, protože soud odročil přelíčení na neurčito. Dal nicméně padlému podnikateli měsíc na to, aby informace soudu dodal. O předvolání Hollera k soudu za účelem kompletního zmapování jeho majetkové situace rozhodl soud letos v říjnu, osud peněz ve správě Cryfinu totiž už přes dva roky představuje neřešitelný rébus jak pro jeho věřitele, tak pro insolvenčního správce. 

„Jsem ochoten vše doložit a ukázat, kde jsou majetky,“ hlásal přitom letos v červenci ve svém prvním prohlášení od policejní razie v roce 2022 Václav Holler. Jak vyplývá z insolvenčního rejstříku, jeho podnikání po sobě zanechalo dluhy kolem 1,2 miliardy korun. Seznamy věřitelů, kteří přihlásili své pohledávky v rámci insolvenčního řízení Václava Hollera jakožto fyzické osoby stoprocentně vlastnící Cryfin, přitom čítají stovky jmen.

Už v roce 2022 byl Holler spolu se dvěma svými spolupracovníky obviněn policií z investičních podvodů převyšujících miliardovou škodu. Policie nicméně poznatky zjištěné v rámci vyšetřování nesdílí, a to ani s insolvenčním správcem. Jedinou naději tak věřitelé upírali právě k Hollerově výslechu před soudem. 

„Odročovat soudní jednání třeba ze zdravotních důvodů nelze donekonečna,“ uklidňuje věřitele partner poradenské společnosti Moore Czech Petr Kymlička. Holler už se zpovědi o svém majetku vyhnul počátkem měsíce, když jeho advokát Vlastimil Voleský požádal o odročení výslechu z důvodu kolize s jiným soudním jednáním.

Holler přitom podle svých vlastních slov stále pracuje v oboru a vytváří dojem, že kryptobyznys Cryfinu fakticky neskončil. „Věřím, že jak se situace v Cryfinu dořeší, tak díky tomu, že se udržuji v oboru bdělý, budu moci nabídnout všem investorům do Cryfinu patřičnou náhradu financí,“ uvedl ve svém červencovém prohlášení Holler.

Z majetku Cryfinu nicméně nemuselo zbýt mnoho. Firma podle policistů shromažďovala bez jakéhokoliv oprávnění peníze od veřejnosti „pod smyšleným příslibem správy, investování a následného nereálného zhodnocení odvíjejícího se od výše samotné investice“. Takto získané peníze pak obvinění využili v rozporu se smluvními ujednáními k financování svých nákladných životních potřeb. Hradili z nich také provozní náklady skupiny Cryfin, včetně pronájmu aut a lukrativních prostor i nákladný marketing. Vypláceli z nich provize za zprostředkování, a také z nich platili některým klientům.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!