Když se rozpočtu nebude dařit, zdaníme pojišťovny, plánuje ministerstvo financí

ministerstvo financí

ministerstvo financí Zdroj: profimedia.cz

Ministerstvo financí uvažuje o zavedení zvláštní sektorové daně pro pojišťovny, pokud se nebude státu dařit plnit rozpočtové cíle. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl náměstek ministra financí Radek Urban. Příjem státu z daně by se podle něj pohyboval v řádu několika miliard korun.

„Ve stádiu úvah je možnost zavedení sektorové daně na pojišťovny,“ uvedl náměstek. Realizace návrhu by si podle Urbana vyžádala velmi dlouhou dobu na přípravu a bylo by jej potřeba diskutovat s pojišťovnami. Náměstek ale nevyloučil možnost zavedení nové daně v nynějším volebním období. „Obecně sektorové daně mají trošku méně škodlivý dopad než některé jiné daně kaskádového typu a podobně,“ poznamenal Urban.

Výše případné daně by podle Urbana měla být taková, aby její zavedení mělo pro státní rozpočet smysl a na druhou stranu, aby zásah do hospodaření pojišťoven neohrozil jejich další existenci. „To znamená v řádu nízkých jednotek miliard korun,“ upřesnil. Daň by se stanovovala z objemu bilance či rezerv, dodal Urban s tím, že tato úvaha je však předčasná.

Zkušenosti z východu - Slovenska a Maďarska

Ke zvláštnímu zdanění některých ekonomických odvětví již v minulosti přistoupilo například Slovensko či Maďarsko. Na Slovensku vedle pojišťovnictví mají mimořádný odvod do rozpočtu odvádět také ziskové firmy podnikající v energetice, telekomunikacích, farmacii, poštovních službách, letecké dopravě či zdravotnictví. V Maďarsku podobná zvláštní daň zasáhla například banky, telekomunikace či maloobchod.

Česká vláda naopak odmítá případné zavedení daně z finančních transakcí. Její zavedení v 11 členských zemích navrhla v únoru Evropská komise. Banky se mají jejím prostřednictvím podílet na nákladech souvisejících s finanční krizí.

Pojistný trh stagnuje

Český pojistný trh loni pokračoval ve stagnaci. Tuzemské pojišťovny vybraly na pojistném 115,5 miliardy korun, což bylo meziročně o 0,1 procenta méně. Zatímco životní pojištění vzrostlo v roce 2012 o 1,9 procenta na 47,4 miliardy Kč, neživotní kleslo o 1,4 procenta na 68,1 miliardy korun.

Nejsilnějšími hráči na pojistném trhu jsou nadále finanční skupiny Generali PPF Holding (Česká pojišťovna, Generali, ČP Zdraví) s podílem 33,1 procenta a skupina VIG (Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny) s 29,1 procenta. Z pohledu celkového předepsaného pojistného dosáhla největšího meziročního nárůstu loni ČSOB Pojišťovna (o téměř půl miliardy korun), dále Pojišťovna ČS a Allianz.