Krize přepsala strukturu světové ekonomiky | E15.cz

Krize přepsala strukturu světové ekonomiky

Krize přepsala strukturu světové ekonomiky
Šéf Applu Tim Cook má důvod k úsměvu. Technologické firmy se během let dostaly na špici žebříčku nejhodnotnějších firem světa. "Nakousnuté jablko" je první.
• 
ZDROJ: ČTK/AP

Jaroslav Bukovský

Světoví lídři byznysu udělali tlustou čáru za hospodářskou krizí. Hodnota stovky největších firem světa letos podle PwC přesáhla předkrizovou úroveň a blíží se 14 bilionům dolarů. Jen tržní kapitalizace světové korporátní top ten činí podle Reuters bezmála tři biliony dolarů. Jde takřka o stejnou cifru jako v předkrizovém roce 2007. Žebříček ale během těžkých let zažil sektorovou smršť. Zmizely z něho banky a přibyly technologické firmy.

„Od krize dochází k poklesu významu finančního sektoru,“ uvádí Luděk Niedermayer z Deloitte. Banky trápí stagnující hospodářství, ale i požadavky regulátorů. „Slabší poptávka po úvěrech, tlak na restrukturalizaci a zvyšování kapitálu omezily růst odvětví,“ dodává Tomáš Holinka z Moody’s Analytics.

Ani pět let od pádu Lehman Brothers nestačilo k úplné rehabilitaci finančního sektoru. Klíčové odvětví hospodářství je ve dvacítce nejvýznamnějších zemí světa stále v průměru o pětinu slabší než v předvečer krize, což odpovídá snížení hodnoty přibližně o deset bilionů dolarů. Ve srovnání s velikostí hlavních světových ekonomik propadla váha finančního sektoru proti roku 2007 podle údajů Světové banky dokonce o třetinu.

Největší světovou bankou je nyní čínská Industrial and Commercial Bank s tržní kapitalizací kolem 230 miliard dolarů. Právě finanční sektor v zemi Draka přitom během krize prošel nejsilnější redukční dietou na světě: během pěti let zeštíhlel více než o 2,5 bilionu dolarů.

Ve srovnání s předkrizovým obdobím ve světě nejvíce vzrostl význam technologií a spotřebních statků. „Jde o důsledek inovací a globální expanze,“ uvádí Jiří Moser z PwC.

Vývoj žebříčku největších firem

Vývoj hodnoty největších firemVývoj hodnoty největších firemAutor:

Noví velikáni světa jedniček a nul vyrostli takřka přes noc. Koncern Apple se mezi desítku vyvolených poprvé podíval v závěru roku 2009. Během pouhých tří let firma nabobtnala bezmála o půl bilionu dolarů a suverénně ovládla globální korporátní metriky. Velikostní primát si Apple přes jisté pochyby na trhu udržel i po smrti svého mozku, Steva Jobse.

Tržní kapitalizace tria Apple, Google a Microsoft aktuálně přesahuje bilion dolarů, čímž technologie v sektorové top ten převzaly primát od institucí finančního světa.

Hlavní hráči světového byznysu se více než kdy dříve koncentrují ve Spojených státech. Sídlo zde má devět z deseti největších firem světa a bezmála polovina ze světové top stovky. Z předních příček zmizely velké čínské korporace. Podle analytiků Barclays je čínská ekonomika zatížena chybějícími stimuly autorit, strukturálními reformami a procesem oddlužování. „Centrální banka nechce dát trhům, co chtějí,“ uvádí Moran Zhang z The International Business Times.

Soumrak zažívá eurozóna. Do stovky největších firem světa se letos na rozdíl od období před krizí vejde jen polovina společností.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!