Meziroční inflace v říjnu zpomalila na 0,2 procenta | E15.cz

Meziroční inflace v říjnu zpomalila na 0,2 procenta

česká koruna,
česká koruna,
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil, meziroční inflace činila 0,2 procenta a byla tak o 0,2 procentního bodu nižší než v září. Podepsal se na tom zejména menší růst cen alkoholu a naopak větší zlevnění dopravy a potravin. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny na úrovni září.

Informoval o tom Český statistický úřad.

„Meziroční inflace je tedy zpátky tam, kde byla v úvodu roku. I nadále platí, že ve srovnání s loňským rokem spotřebitelé platí méně především za pohonné hmoty, potraviny, telefonování a samozřejmě ušetří i za poplatky u lékaře,“ dodal ekonom ČSOB Petr Dufek. Banka podle něj předpokládá, že v dalších měsících se vývoj inflace začne pomalu obracet. Vyčerpá se prý postupně pozitivní efekt levných pohonných hmot a svoji roli začne hrát i nízká srovnávací základna. Do inflace na začátku roku prý znovu promluví vyšší spotřební daně u cigaret a nakonec z ní konečně „vypadne“ vliv zrušených poplatků u doktora.

Cz Inflation Rate

Alkohol meziročně zdražil o 1,2 procenta po zářijovém růstu o 1,6 procenta, u tabáku stouply ceny o osm procent, přičemž v předchozím měsíci to bylo o 8,5 procenta. Vedle toho dál zlevňovaly pohonné hmoty, u kterých pokles cen v říjnu činil 17,2 procenta po zářijových 15,1 procenta. Mezi potravinami dál zlevňoval chleba, drůbež, vejce, mléko, sýry, jogurty a máslo. Vliv mělo i zpomalení růstu cen ovoce, uvedli statistici.

Pokračující zlevňování pohonných hmot ovlivnilo i meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle doprava. Podle statistiků průměrná cena benzinu Natural 95, a to 30,54 koruny za litr, byla v říjnu nejnižší od února 2015 a cena nafty, 29,86 koruny za litr, dokonce od března 2010. Vedle toho zlevnily některé potraviny, bytové vybavení a některý alkohol. Proti září byly nižší i ceny lázeňských pobytů. Naopak zdražily meziměsíčně oděvy a obuv nebo kosmetické zboží. Lidé více zaplatili i za brambory a kávu.

„Po celou první polovinu příštího roku se inflace zřejmě udrží pod úrovní jednoho procenta z části také kvůli cenám energií, které by měly buď stagnovat nebo spíše mírně poklesnout. Zvýšení inflace z titulu zrychlení mzdového růstu se pravděpodobně projeví až v druhé polovině příštího roku,“ dodal ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah