Největší české banky prohlubují spolupráci se start-upy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Největší české banky prohlubují spolupráci se start-upy

Největší české banky prohlubují spolupráci se start-upy
Mobilní bankovnictví
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15
Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Nejvýznamnější hráči na českém bankovním trhu dál prohlubují spolupráci se start-upy. Naposledy představila nový program banka ČSOB. Vybraným začínajícím podnikatelům poskytne vedle zázemí i konzultace s právníky, ekonomy, daňovými odborníky i dalšími experty z oboru. Do projektu hodlá finanční dům investovat jednotky milionů ročně.

„Od majitelů mám jasný příslib: pokud budeme mít aktivity, které dávají smysl v kontextu CSR, jejich ruka je otevřená. Necítím limity, ani na úrovni představenstva ČSOB, ani obecně. Naši majitelé jsou připraveni start-upy podpořit,“ řekl Petr Hutla, člen představenstva ČSOB, zodpovědný mimo jiné za oblast společenské odpovědnosti. Zpočátku však banka start-upy finančně nepodpoří, ani si v nich nenárokuje budoucí podíl.

Nyní banka spolupracuje v rámci programu s čtveřicí start-upů, do konce roku přibere dalších šestnáct. Začínajícím podnikatelům banka poskytuje i anonymizované datové analýzy. „Na klientských datech jsme schopni vytvořit analýzu potenciálu trhu a start-upům sdělit výsledek. Data ne, ta jsou pečlivě chráněná,“ uvedla Zuzana Paulovics, vedoucí programu Start it ČSOB.

Banky hledají přívětivější tvář

„Když si vybíráme firmy do akceleračního programu, klíčový je pro nás tržní potenciál a potenciální dynamika růstu start-upu,“ doplnila Paulovics.

V boji o včasné podchycení a získání inovací soupeří ČSOB mimo jiné s Českou spořitelnou nebo Komerční bankou. Spořitelna spoléhá na program Nová krev spuštěný v roce 2016. Kromě úvěrů banka nabízí konzultace a trénování mladých začínajících podnikatelů. V rámci tohoto programu Spořitelna poskytla přes tři tisíce úvěr v celkovém objemu téměř 704 milionů korun, a to zejména v oblasti maloobchodu a služeb.

Vedle toho Spořitelna loni nastartovala projekt FintechCloud, skrze který nabízí start-upům cloudové zázemí – prostor na serveru. „Na tomto místě mohou start-upy programovat, ve finále mají šanci vytvořit součást, která se může začlenit do internetového bankovnictví George,“ řekl Filip Hrubý, mluvčí Spořitelny. Banka takto spolupracuje například s českých fintechem Paystory, jenž vyvíjí systém na zobrazení nákupní historie klientů v oblasti e-commerce.

Komentář Davida Kocourka: Jak se má fintech k bankám

Aktivní je na poli start-upů a fintechů i Komerční banka. Do této oblasti již investovala desítky milionů korun. „Příkladem úspěšné spolupráce je fakturační služba propojená s internetovým bankovnictvím, kterou banka pro klienty připravila společně se startupem Fakturoid,“ uvedl mluvčí banky Michal Teubner.

Podle ve čtvrtek zveřejněných dat centra Impact Hub a Českého statistického úřadu jen necelá desetina inovativních firem získá investora. V roce 2017 v Česku vzniklo celkem 32 180 společností, ale 35 procent jich předčasně skončilo. V roce 2012 to bylo 23 procent. Necelá třetina start-upů využilo pro vlastní finance, desetina pak půjčku od rodiny či přátel, veřejné dotace nebo financování ze trany soukromého kapitálu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!