Nenechávejte své peníze zahálet | E15.cz

Nenechávejte své peníze zahálet

Investice, peníze
Investice, peníze
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jaroslav Mužík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úspory českých domácností v posledních letech rostou. Podle statistik České národní banky již mají na bankovních účtech uloženo přes jeden bilion korun. Úroky na takových účtech jsou ale mizivé a nestačí pokrýt ani inflaci. A proto uložené peníze každým dnem ztrácejí na své hodnotě.

Najít v dnešní době finanční produkt, který by překonal loňskou inflaci 3,3 procenta, dá pořádně zabrat. Češi jsou navíc velmi konzervativní a neradi riskují jakékoli možné znehodnocení. Když se podíváme na rozložení úspor v minulém roce, zjistíme, že nejvíce peněz měli lidé uložené u bankovních institucí (71,5 procenta), kde je vidět jasný trend přesunu finančních prostředků z termínovaných vkladů do vkladů na viděnou.

Dalším častým způsobem zhodnocení bylo životní pojištění (10,8 procenta) a penzijní připojištění (9,7 procenta). A co investice do fondů? Relativně snadnou cestou, jak je možné dlouhodobě překonat nárůst cen zboží a služeb v ekonomice, využilo jen zhruba osm procent domácností.

Převládá nedostatek informací

Mezi hlavní důvody, proč se Češi o investování dlouhodobě příliš nezajímají, patří vysoký stupeň konzervatismu a zkreslené představy o tom, jakým způsobem se mohou na investování podílet. Lidé zde na rozdíl od vyspělých zemí jako USA, Velká Británie, Německo a podobně mají historicky nižší zkušenosti s investováním, a proto si ani nedokážou reálně představit, jak samotné obchodování probíhá.

A to je velká škoda. Zatímco prosté ukládání peněz na spořicí účet či do krátkodobých státních dluhopisů jen občas pokryje inflaci, i konzervativní investice by již měla zvyšování cenové hladiny pravidelně překonávat. Proto se ČSOB rozhodla nabízet svým klientům navíc i službu investičního poradenství, která lidem pomůže s orientací v dosud neznámé oblasti.

Co investování přinese

Lidé mají na výběr hned z několika typů fondů. Jedná se o zajištěný, peněžního trhu, dluhopisový, akciový nebo smíšený. Vzájemně se liší jak doporučenou dobou investice a očekávanou výnosností, tak i potenciálním rizikem kolísání zisku. Klienti nejčastěji vyhledávají investice do akcií a dluhopisů velkých nadnárodních společností, které působí i mimo Evropu a profitují z rychle rostoucích ekonomik. Není se čemu divit, vždyť velké mezinárodní firmy často vykazují lepší stabilitu než samotné ekonomiky mnohých států.

Výhodou je, že klienti se díky fondu stanou majiteli nebo věřiteli těchto firem a mohou se tak podílet na jejich dobrých hospodářských výsledcích. Navíc fond díky diverzifikaci rozdělí i malou investici do více míst, čímž sníží svému majiteli riziko případného neúspěchu. Rozhodování o nákupu fondu by proto mělo vycházet z podrobného pohledu na jeho obsah.

Jak nejlépe začít?

Stačí si jen představit svoji budoucnost a zvážit své priority. Důležitým bodem je ujasnění vztahu k případnému riziku ztráty. V investování totiž platí rovnice: Čím jsou lidé tolerantnější k riziku, tím mohou očekávat vyšší zisky. Důležité také je správné stanovení měsíční sumy, kterou si domácnost může dovolit investovat a nebude v rodinném rozpočtu chybět.

Druhým krokem je návštěva bankovní pobočky, kde lidé dostanou na vyplnění investiční dotazník. Odpovědi zkoumají finanční a životní situaci klienta, jeho znalosti a zkušenosti v oblasti investic, investiční cíle a již zmíněný vztah k riziku. Na základě vyhodnocení dotazníku se každý jednotlivec dozví, jakému odpovídá investorskému typu.

Investiční profil ovlivňuje výnos

Při rozhodování, kam investovat, je důležité vycházet z přiřazeného investičního profilu. V praxi se ale často stává, že tři čtvrtiny klientů i přes přidělený profil investují ještě konzervativněji, a tím pádem zbytečně přicházejí o potenciálně vyšší výnos. Konkrétně klienti s přiřazeným konzervativním profilem mají rádi stabilní výnos a dávají přednost nízkému riziku. Přesun od „ukládání peněz“ k reálnému investování by mělo již ve dvou- až tříletém časovém horizontu přinést ovoce v podobě 0,5 až jednoho procenta výnosu navíc ročně.

Vlastníci vyváženého profilu chtějí potenciál výnosu na střední úrovni a jsou ochotní podstoupit i odpovídající míru rizika. Vyvážené portfolio by podle odhadů mělo překonat inflaci o zhruba dvě procenta.

Lidé s růstovým profilem jsou si vědomi toho, že vyššího výnosu mohou dosáhnout jen za podstoupení vyššího rizika. Proto je růstové portfolio „motorem s dostatečným objemem“ v podobě významné akciové složky. Kolísavost této investice může být dočasně zvýšená. Odměnou je však přidaný výnos, který by měl při dvouprocentní inflaci být kolem čtyř až pěti procent.

Na spolehlivé překonání inflace o zhruba čtyři procenta se mohou těšit ti, kteří dosáhli v investičním dotazníku dynamického profilu. Takoví investoři totiž považují pokles hodnot investic na kapitálových trzích za příležitost pro nové investice.

Autor je manažerem ČSOB Asset Management

Autor: Jaroslav Mužík

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.