Po zlevnění hypoték nikdo nevolá. Ani banky, ani klienti, sazby tak vydrží vysoko až do příštího roku

Sazby ČNB na dně nemusí být hypoteční spásou. Zlevňování půjček hrozí zásek

Sazby ČNB na dně nemusí být hypoteční spásou. Zlevňování půjček hrozí zásek Zdroj: Grafika e15

Jaroslav Bukovský

Čekání na výrazně levnější hypotéku je přinejmenším do konce roku marné. Tuzemské banky mají už teď díky nečekaně silnému zájmu o půjčky na bydlení splněné plány, a nemají tak zásadnější důvody jít se sazbami dolů. Shodují se na tom experti na hypoteční trh oslovení e15. Nahrávají tomu opět rostoucí náklady bank na financování hypoték, stejně jako jen průměrně konkurenční prostředí na domácím trhu s půjčkami. Dílčí mezníky ve vývoji sazeb ale přesto přijdou. A to konkrétně na přelomu roku a začátkem léta. 

„Banky mají plné pomyslné výrobní linky a mají letos splněno, výjimkou mohou být izolované akce některé z bank v závěru roku,“ uvádí hypoteční expert firmy Broker Trust Libor Vojta Ostatek. I tak půjde podle něho o slevy v řádu jedné či dvou desetin procenta z aktuální průměrné sazby. Ta je podle Swiss Life Hypoindexu aktuálně 5,34 procenta a od února se snížila o pouhou čtvrtku procentního bodu.

Skokové zlevňování ale experti nečekají ani poté. „Průměrná sazba by měla podle našeho výhledu konvergovat během prvního pololetí příštího roku k úrovni 4,5 procenta,“ uvádí ekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek s tím, že cesta k tomuto číslu bude pozvolná a relativně plynulá. 

Hypoteční sazby prakticky stagnují i přesto, že Česká národní banka od zimy dramaticky snížila své úroky, které jsou východiskem pro stanovení úvěrových sazeb napříč ekonomikou. „Máme tu tři dominantní banky držící kolem tří čtvrtin trhu, které vnímají v současnosti vysokou poptávku po hypotékách. Současně sledují, že klienti jsou ochotni akceptovat aktuální výši úroků. Zdá se tedy, že banky ke snižování sazeb nic netlačí,“ popisuje situaci na trhu Milan Roček ze společnosti Dataligence. 

„Výši hypotečních sazeb neovlivňuje pouze vývoj repo sazby ČNB, ale významnou měrou také konkurenční boj mezi bankami. Sledujeme poptávku klientů a nabídku ostatních bank a v případě potřeby přizpůsobujeme naše sazby,“ naznačuje sazbovou politiku Filip Hrubý z České spořitelny.

Objektivním faktorem brzdícím proces zlevňování hypoték je ale nákladnost zdrojů, ze kterých banky půjčky financují. Ta od dubna do září poměrně masivně klesala. Financování hypotéky s pětiletou fixací tak například banky ještě v dubnu stálo ročně 4,2 procenta, koncem prázdnin to už bylo jen zhruba 3,1 procenta. Poté se situace začala obracet a koncem října ustrnula zhruba uprostřed kolem 3,6 procenta. Bankám tak v říjnu opět klesají hypoteční marže. 

Banky ale žehrají i na nenaplněná očekávání z titulu sankcí za předčasné splacení hypoték. Ty začaly platit letos od září a část zájemců o půjčku si od tohoto kroku slibovala, že poplatková kompenzace za předčasné splácení se odrazí ve vstřícnějších hypotečních sazbách. To se ale nestalo.

„Částka, která umožňuje bankám uplatňovat náhradu nákladů ve výši čtvrt a maximálně jednoho procenta, je směšně nízká, a rozhodně nepokryje náklady pokrytí zajištění úrokové pozice,“ uvádí manažer Raiffeisenbank zodpovědný za retailové úvěry Ondřej Hák s tím, že náklady bank především na pokrytí delších fixací hypoték jsou a budou podstatně vyšší. „Vedle tvorby zisku je tak motivací bank také promítnout u delších fixací do úrokových sazeb i možnost, že část klientů může v době delší fixace přejít k jiné bance,“ potvrzuje Ostatek. 

Zmíněné trendy budou střednědobě tlačit sazby výše. I v druhé polovině příštího roku by se měly hypoteční sazby pohybovat mezi 4 a 4,5 procenty. „Pokud se dostaneme pod čtyři procenta, tak to bude zřejmě v horizontu dvou let,“ dodává Ostatek. Podle říjnových statistik Hypomonitoru České bankovní asociace i mírné zlevnění hypoték letos přispělo k masivnímu nárůstu půjček. Během září tak například domácí finanční domy rozpůjčovaly na bydlení přes 24 miliard korun, což je o osmdesát procent více peněz než ve stejném měsíci loňského roku. Od ledna do září pak banky a stavební spořitelny poskytly o šedesát procent více „kusů“ hypoték než loni, objem půjčených peněz se pak takřka zdvojnásobil.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!