Poradcům Bruselu se nelíbí nízké výnosy a vysoké poplatky fondů

„Investiční fondy v unii nenabízejí investorům odpovídající hodnotu a vysoké poplatky neznamenají automaticky vyšší výnos,“ uvádí experti FSUG. Studie hodnotí mimo jiné výnosy akciových a dluhopisových fondů v EU během dekády mezi roky 2003 a 2012 a srovnává je s výkonem indexů na těchto trzích.
V případě akciových fondů dává studie fondovým manažerům za vinu, že v devíti z deseti let nedosáhli na výkon trhu. Průměrně střadatelům vydělali po započtení poplatků 4,4 procenta ročně, kdežto trh rostl pohledem akciového indexu STOXX Europe TMI rok co rok takřka o třetinu rychleji.
Jen o něco lepší byla podle FSUG situace v dluhopisových fondech. Jejich manažeři dokázali během dekády překonat trh ve třech letech a investorům vydělali v průměru tři procenta ročně, tedy skoro o čtvrtinu méně, než indikoval dluhopisový index Barclays Pan-European Aggregate TR. „Permanentně slabší výkonnost správců aktiv vytváří obrovské ztráty bohatství investorů v unii,“ uvádí studie.
„Evropská komise bere závěry FSUG velmi vážně,“ říká Vanessa Mocková, čerstvá mluvčí Komise pro finanční záležitosti, daně a cla. Na spadnutí jsou tak nová pravidla. „Doporučujeme zvýšit regulaci v oblasti prezentace historické výkonnosti fondů a propagace těchto produktů, stejně jako sjednocení fondových poplatků či posílení regulace v oblasti investičního poradenství,“ píše FSUG.