Ratingové agentury opouštějí Rusko, nechtějí se podřizovat nové regulaci | E15.cz

Ratingové agentury opouštějí Rusko, nechtějí se podřizovat nové regulaci

Ratingové agentury opouštějí Rusko, nechtějí se podřizovat nové regulaci
Rusko
• 
ZDROJ: ČTK,

Pavel Michl

Dvě ratingové agentury ze světové velké trojky, Moody´s a Fitch, oznámily, že kvůli novému přísnému zákonu omezí své operace v Rusku. Moskva plánuje, že jejich činnost přebere domácí agentura AKRA, kterou zřídila na konci minulého roku.

Moody´s a Fitch se podle svých slov raději stáhnou z ruského trhu, než aby se podřizovaly nové regulaci. Moody´s uzavření svého joint venture v Moskvě ohlásila minulý týden, zatímco Fitch na konci února avizoval, že přestane vydávat ratingy. Předpokládá se, že podobné kroky podnikne také poslední hráč z velké trojky S&P, který momentálně o své budoucnosti v zemi jedná s ruskou centrální bankou.

Podle nového zákona musí agentury od roku 2017 zřídit v Rusku pobočku, která bude podléhat ruským úřadům. Zákon navíc omezuje počet přehodnocení a zakazuje, aby ratingy byly ovlivněny politickými důvody.

Rusko se snaží vytlačit mezinárodní ratingové agentury ze svého trhu a označuje jejich kroky za politicky motivované. Agentury minulý rok kvůli problémům tamní ekonomiky srazily hodnocení Ruska do spekulativního pásma. To zemi značně znevýhodňuje na dluhovém trhu, jelikož státní dluhopisy nemohou nakupovat velcí institucionální investoři.

Zřízení ruské agentury považuje analytik státní banky VEB Vladimir Andrianov za krok, který má obnovit náklonnost investorů a také důvěru Rusů v bankovní systém jejich země.

Agentura Moody's varovala, že může Rusku opět snížit rating

„Existují desítky ratingových agentur, přitom takzvaná velká trojka (Moody's, Fitch a Standard & Poor's) má tržní podíl ve výši 96 procent. Často navíc slouží jako nástroj finanční politiky Spojených států,“ uvedl loni Andrianov.

Nízké hodnocení však není jedinou výtkou Moskvy vůči velké trojce. Po anexi Krymu přestaly agentury vydávat hodnocení bank, které ovládali lidé, na něž byly uvaleny sankce. Rusové pak postrádali možnost, jak posoudit kvalitu jejich úvěrů.

„Vytěsňováním mezinárodních agentur ze země stát zvýhodňuje vlastní instituci,“ řekl agentuře Bloomberg Ivan Guminov, šéf moskevského investičního fondu Ronin Trust. „Doposud byla všechna zásadní hodnocení poskytována velkou trojkou a nový místní hráč by jen velice těžko mohl ukrojit podíl na trhu, pokud by s nimi musel soupeřit.“

Ruská ratingová agentura AKRA byla zřízena na konci loňského roku ruskou centrální bankou. Vlastní ji 27 akcionářů, velkých hráčů na ruském bankovním trhu, například Sberbank nebo Raiffeisenbank. V jejím čele je američan Karl Johansson, který dříve působil jako poradce ruské vlády. AKRA je dosud jedinou agenturou, která zažádala o licenci pod novým zákonem.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!