Řecké banky otevřely, více peněz si ale lidé stále vybrat nemohou | E15.cz

Řecké banky otevřely, více peněz si ale lidé stále vybrat nemohou

Řecko, banky,
Řecko, banky,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké banky po třech týdnech znovu otevřely, výběry peněz z účtů jsou však nadále omezené. Podle agentury Reuters se před bankami při otevření vytvořily fronty lidí. Banky byly v důsledku dluhové krize uzavřeny 29. června, stejně jako akciová burza. Ta zatím zůstává mimo provoz.

Cestu k otevření bank ve čtvrtek uvolnila Evropská centrální banka (ECB) zvýšením objemu nouzového financování. Její krok přišel poté, co Atény souhlasily s reformami a úspornými opatřeními, kterými věřitelé podmiňují další finanční pomoc.

Uzavření bank bylo nejviditelnější známkou dluhové krize, která Řecko dohnala na pokraj bankrotu. O znovuotevření bank rozhodla řecká vláda v sobotním dekretu.

Ten rovněž upravil limit pro výběr peněz z dosavadních 60 eur (zhruba 1600 korun) denně na 420 eur týdně. Lidé tak mohou týdně získat z účtu stejnou částku jako doposud, nemusejí však peníze vybírat každý den. V platnosti zůstává i řada dalších restrikcí, včetně zákazu převodu peněz do zahraničí.

Maximálně fronty před bankami

Bankéři podle agentury Reuters nepředpokládají, že by znovuotevření bank provázely výraznější problémy. „Mohly by se tvořit fronty, protože řada lidí si bude chtít vybrat peníze ze svých depozitních schránek,“ uvedl jeden z úředníků banky Piraeus.

Atény se začátkem minulého týdne s eurozónou předběžně dohodly na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur podmíněné ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Dnes mají do Řecka dorazit první evropské peníze v podobě tříměsíčního překlenovacího úvěru ze staršího stabilizačního mechanismu Evropské unie.

Větší objem nouzových úvěrů a nové sazby DPH

ECB již ve čtvrtek umožnila řeckým bankám čerpat větší objem nouzových úvěrů, když zvýšila limit půjček z programu nouzového financování ELA o 900 milionů eur z dosavadních téměř 90 miliard eur. Řecké banky jsou nyní na penězích z programu ELA závislé.

Řecko již dnes začíná s bolestnými změnami sazeb daně z přidané hodnoty. V platnost vstupuje zvýšení sazby pro energie i potraviny, dopravu, veřejné stravování a celé poměrně široké spektrum dalšího zboží a služeb. Uprostřed letní sezony to pocítí i turisté. Vláda očekává, že zvýšení DPH obohatí státní pokladnu letos o 795 milionů eur, od příštího roku pak o 2,4 miliardy. Otázkou je, jak se v zemi, která má bohaté zkušenosti s daňovými úniky, zvýšení daně promítne do cen pro spotřebitele.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah