Rozvíjející se svět je rukojmím Fedu. Světová banka věští odliv kapitálu | e15.cz

Rozvíjející se svět je rukojmím Fedu. Světová banka věští odliv kapitálu

Sídlo amerického FEDu v Eccles Building ve Washingtonu
Sídlo amerického FEDu v Eccles Building ve Washingtonu
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0 AgnosticPreachersKid via Wikimedia
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká centrální banka (Fed) drží prst na spoušti recese rozvíjejícího se světa. Podle zprávy Světové banky by letos v extrémním scénáři mohl takřka ustat příliv kapitálu do těchto ekonomik. Stane se tak v případě, že se utahování měnové politiky vymkne kontrole a světové úrokové sazby vzrostou příliš rychle. Černý scénář Světové banky počítá s tím, že příliv peněz rozvíjejícím se zemím klesne až o 80 procent a výnos amerických desetiletých dluhopisů se takřka zdvojnásobí.

„Téměř čtvrtina rozvíjejících se ekonomik by prakticky okamžitě ztratila přístup ke globálnímu kapitálu. V některých zemích by kombinace vysokých úrokových sazeb a prudkého oslabení přílivu zahraničního kapitálu mohla vést k finanční krizi,“ uvádí analytik Světové banky Andrew Burns s tím, že vysoké sazby mohou vydržet řadu měsíců. Nejvíce by podle něho utrpěly země s vysokým podílem krátkodobého dluhu na celkových závazcích.

Pouhý jeden procentní bod výnosu amerických desetiletých dluhopisů navíc loni stačil k jednomu z největších odlivů kapitálu z rozvíjejících se zemí za několik let. Od června, tedy krátce poté, co Fed oznámil záměr ukončit kvantitativní uvolňování, do srpna odteklo z fondů těchto zemí 64 miliard dolarů spekulativního kapitálu, což v zemích jako Brazílie, Indie, Indonésie, Turecko či Jihoafrická republika způsobilo prudké propady cen akcií, bondů i národních měn.

Z prognózy Světové banky
Světová banka předpokládá pro příští rok zrychlení globální ekonomiky. Místo loňských 2,4 procenta má svět letos povyrůst o 3,2, v příštím roce pak o 3,4 procenta. Podprůměrným tempem 2,2 procenta porostou vyspělé ekonomiky. I tak se ale oproti loňskému roku jejich výkon díky slábnoucím fiskálním škrtům a ustupující politické nejistotě téměř zdvojnásobí. Z rodiny nejvyspělejších zemí se nejrychlejší oživení očekává ve Spojených státech. Americká ekonomika má z loňských 1,8 zrychlit na 2,8 procenta, v roce 2015 pak na 2,9 procenta. Konečně i eurozóna po dvouleté recesi obrátí k růstu: letos o 1,1, v příštím roce pak o 1,4 procenta. V roce 2016 pak zóna jednotné měny poroste oproti Americe jen polovičním tempem (1,5 procenta).

„Šlo o varovný výstřel před příď rozvíjejících se trhů,“ uvedl analytik Burns s tím, že podobná tržní reakce by mohla nastat i letos, jen v ještě větším měřítku. Pokud by letos došlo k další vlně úprku globálního kapitálu z těchto zemí, nejvíce by to postihlo Jižní a Střední Asii, ale také jižní Evropu a subsaharskou Afriku. Právě v těchto regionech se totiž příliv kapitálu ze zahraničí nejvíce podílí na zdejších ekonomikách.

Světová banka v této souvislosti snížila předpokládaný růst rozvíjejících se zemí pro letošní rok na 5,3 z dosavadních 5,6 procenta. To je o více než třetinu pomalejší tempo, než jakým tyto ekonomiky rostly před začátkem finanční krize. I tak podle banky růst rozvíjejících se zemí oproti loňským 4,8 procenta zrychlí. V příštím roce má rozvíjející se svět růst tempem 5,5 procenta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery