Sazby hypoték v říjnu nepatrně stouply na 2,12 procenta. Začíná nový trend | E15.cz

Sazby hypoték v říjnu nepatrně stouply na 2,12 procenta. Začíná nový trend

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu nepatrně stoupla na 2,12 procenta ze zářijových 2,11 procenta. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování. Poté nastal nepatrný nárůst, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.

„Úrokové sazby hypotečních úvěrů již třetí měsíc stagnovaly. Vykázaná změna říjnové hodnoty je důsledkem pohybu průměrných sazeb na hranici zaokrouhlení. Proti září se průměrné sazby změnily jen o tři tisíciny procentního bodu, na což navíc měla vyšší vliv změna objemů u jednotlivých bank než pohyb jimi vykázaných sazeb,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Trh bude tažen nízkými úrokovými sazbami, rostoucí kupní silou a sílícím nákupním apetitem

„Říjnová čísla potvrzují trend, který nás čeká v dalších měsících a možná i letech,“ řekl ředitel skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Trh hypoték i nemovitostí bude tažen kupředu nízkými úrokovými sazbami, rychle rostoucí kupní silou a sílícím nákupním apetitem českých domácností. Na trhu se už nyní začíná projevovat nedostatek atraktivních nemovitostí, což vyhání ceny vzhůru. Příkladem je nová výstavba v Praze, kde ceny bytů v lokalitách, jako je Podolí nebo Smíchov, atakují hranici 100.000 Kč/m2, dodal.

V říjnu bylo uzavřeno 8519 smluv o hypotečním úvěru, což je jen o 81 méně než v září. Také objemy stagnovaly. V desátém měsíci si lidé sjednali hypotéky v celkovém objemu za 15,9 miliardy korun.

Průměrná výše roste

Na svých hodnotách tak v podstatě zůstaly počty, objemy i sazby hypoték. Co ale stále roste, je průměrná výše hypotéky. Stále platí, že lidé si půjčují čím dál větší částky. V říjnu se průměrná hypotéka vyšplhala na 1,87 milionu korun. Sice stále není atakován rekord z prosince roku 2007, kdy si lidé v průměru půjčovali 1,95 milionu korun, ale jde o druhou nejvyšší částku od roku 2003 a letošní rekord.

I když úrokové sazby stagnují, ceny nemovitostí rostou. Zatím není nárůst nijak markantní, ale kdo delší dobu shání nové bydlení, už by podle Rajdla neměl moc otálet. Pravděpodobně porostou jak sazby, tak i ceny nemovitostí, dodal.

Banky se v listopadu do žádných velkých akcí nehrnuly. Zajímavostí ale je připravovaný nový zákon o úvěrování spotřebitelů. Ochrana spotřebitele se bude vztahovat i na hypotéky.

Vývoj Fincentrum Hypoindexu od roku 2003

Fincentrum Hypoindex - dlouhodobý vývoj 2003 - 2015Autor: Fincentrum Hypoindex
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah