Skotské banky hrozí odchodem. Sídlo by přesunuly do Anglie

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: morebyless, Flickr.com (CC BY 2.0)

Pokud si Skotsko příští týden v referendu zvolí samostatnost, tak přední skotský bankovní ústav Royal Bank of Scotland (RBS) přesune své ústředí z Edinburghu do Londýna. RBS, která sídlí ve Skotsku od svého založení v roce 1727, to uvedla v dnešním sdělení. Plán přesunout sídla skotských aktivit do Anglie oznámila i skupina Lloyds Banking Group, která od roku 2009 vlastní Bank of Scotland, druhou velkou skotskou banku a historického konkurenta RBS. Podobný záměr má i Tesco Bank.

RBS ve Skotsku zaměstnává asi 11 500 lidí. Banka uvedla, že v zemi i po získání nezávislosti zachová podstatnou část svých aktivit a pracovních míst, uvedla ale, že „bude nezbytné přesunout sídlo holdingové společnosti do Anglie“. Zdůvodnila to nejistotou, která podle banky vznikne po vítězství zastánců oddělení, a jejím dopadem na schopnost banky půjčovat si peníze. Banku RBS po finanční krizi z let 2008 až 2009 vlastní z 81 procent britská vláda.

Lloyds, v níž má vláda v Londýně 25 procent, ve středu večer oznámila, že její krizové plány pro případ samostatnosti Skotska zahrnují i založení „nových právních entit v Anglii“. Lloyds má ve Skotsku zhruba 16 tisíc zaměstnanců a podle BBC její sdělení znamená, že společnost chce zůstat chráněna a regulována britskou centrální bankou, nikoli to, že ze Skotska zcela odejde.

Obě banky už dříve upozorňovaly, že případná samostatnost Skotska vytvoří značná rizika pro jejich podnikání, protože zvýší náklady na refinancování a daně. Banky prý také budou mít výdaje s adaptací na nové právní poměry. Na přesun do Londýna se přitom chystá i pojišťovna Standard Life. Agentura Reuters uvedla, že v případě vítězství skotských separatistů v referendu přesune svou centrálu do Anglie i Tesco Bank. Ta je jednou z pěti největších bank na skotském trhu a zároveň pátou bankou se sídlem ve Skotsku, která za posledních 24 hodin přišla s podobným sdělením.

Ratingová agentura Standard & Poor's uvedla, že v případě nové finanční krize nebude nezávislé Skotsko schopno své banky věrohodně podpořit. Tři velké skotské banky, z nichž třetí je Clydesdale Bank ze skupiny National Australia Bank, mají aktiva překračující dvanáctinásobek ročního výkonu skotské ekonomiky. Záchrana RBS a LLoyds stála britskou vládu celkem 66 miliard liber (2,3 bilionu korun).

Banka Clydesdale uvedla, že v případě vítězství kampaně za nezávislost Skotska se v jejích alternativních plánech počítá s přeregistrováním firmy na anglickou společnost. Další banka TSB, která je registrována v Anglii, ale ve Skotsku má centrálu pro bankovní operace, podle serveru BBC založí v takovém případě další právnické subjekty v Anglii.

Skotové budou hlasovat v referendu za týden. Banky budou mít na případný přesun dalších 18 měsíců, během nichž se povedou jednání o podmínkách odchodu Skotska ze Spojeného království.

Skoti můžou