Slovenská zástava. Pražské realitní projekty Premiotu míří k finančníkům s vazbami na Fica

Bytový projekt Skalka na Praze 5.

Bytový projekt Skalka na Praze 5. Zdroj: Premiot Property Group

Jaroslav Bukovský

Významná část hodnotných aktiv z bankrotující skupiny Premiot podnikatele Ondreje Spodniaka s miliardovými dluhy skončila na Slovensku. Propadla totiž tamní slovenské finanční skupině Koruna, která dříve dceřiným firmám Premiotu financovala nákup nemovitostí, která si své půjčky pojistila zástavou. Slovenským finančníkům tak připadly pražské realitní projekty Industry Park Řeporyje či Skalka. Spolumajitelem Koruny je vlivný slovenský podnikatel Gustáv Laca.

„Existovala zde spolupráce nejen s Korunou, ale i dalšími investory ze Slovenska, momentálně řešíme jejich odchod z daných zástavních pozic, zejména jde o projekt bytového komplexu Skalka v Praze 5,“ řekl pro e15 Ondrej Spodniak. Jak již v říjnu e15 informovala, Spodniak už nefiguruje ve vlastnické struktuře Premiotu a zastává jen funkce ve statutárních orgánech firem ze skupiny.

„V rámci projektů Industry Park Řeporyje a Skalky došlo k nákupu řady nemovitostí, ovšem za spolupráce slovenské finanční skupiny Koruna,“ uvádí protokol z první schůze věřitelů Premiotu na počátku října. Podle tohoto dokumentu s Korunou momentálně o těchto aktivech jedná insolvenční správce Premiotu, firma VPI CZ. 

Ondrej SpodniakOndrej Spodniak | ondrejspodniak.com

Dluhopisoví věřitelé Premiotu ale mohou vyhlížet jen to, co zbyde po uspokojení Koruny. „Insolvenční správce má představu, že po prodeji nemovitostí v rámci těchto projektů dojde k vyplacení zástavních práv a zbytek prostředků bude použit k rozdělení mezi věřitele,“ uvádí říjnová zpráva ze setkání věřitelů. Podle slovenských byznysmenů nicméně není kontakt s padlou českou skupinou tak docela hladký.

„Vzhledem ke skutečnosti, že s vedením Premiotu není komunikace vůbec jednoduchá, snažíme se posouvat alespoň na úrovni našich právních zástupců,“ uvádí pro e15 spolumajitel skupiny Koruna Gustáv Laca s vírou, že bude mít příběh v dohledné době konec. „Naše společnost díky našim interním pravidlům dosud historicky neposkytla žádné financování bez přímého zabezpečení našich pohledávek. Toto se nám zejména v průběhu tohoto případu ukázalo jako nezbytné,“ zdůrazňuje Laca. 

Jméno byznysmena Laci přitom rozhodně není na Slovensku neznámé. Laca se v minulosti zviditelnil svým působením ve vedení polostátní plynárenské firmy SPP – distribúcia za první a třetí vlády Roberta Fica. V letech 2014 až 2017 se pak na Slovensku účastnil některých ostře sledovaných byznysových transakcí.

Jak například loni uvedl slovenský portál Aktuality.sk, Laca koupil v roce 2020 v rámci insolvenční dražby zbankrotovaný outlet ve Voderadoch u Trnavy. V něm dříve figuroval slovenský realitní magnát Ladislava Bašternák, který byl v roce 2019 odsouzen na pět let vězení za daňový delikt, a tou dobou si odpykával svůj trest. 

Před pěti lety se pak Laca potkal jako spolumajitel realitní firmy AlcaNivy s právníkem Markem Turčanem, který svého času sbíral zkušenosti v advokátní kanceláři MKKT po boku někdejšího právníka a současného slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka. Jak zdůraznil loni v květnu portál, tou dobou ještě Turčan s Kaliňákem figurovali ve vlastnické struktuře slovenské firmy B.A. Haus. I zde historicky figuroval Bašternák. Podle Aktuality.sk měl právě jeho podíl po roce 2013 koupit Kaliňák.

Bašternák v luxusní bratislavské čtvrti Bonaparte ještě v roce 2019 pronajímal byt dnešnímu slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Vztahy Turčana s Kaliňákem se zabýval i zabitý slovenský novinář Jan Kuciak, který v roce 2016 popsal vztah Turčana a Kaliňáka jako „život ve stínu exministra vnitra“. Kuciak se ve své době snažil rozklíčovat byznys slovenské firmy Metis ve vlastnictví Turčana, podle textu na Aktuality.sk z roku 2020 měl později Turčan mezi společníky firmy přibrat právě Lacu. Ten svůj aktuální vztah s Turčanem odmítl pro e15 komentovat.  

Existence zástavy je dalším problémem pro věřitele tuzemského Premiotu, kteří si vůči skupině nárokují miliardové pohledávky. „I kdyby se v rámci insolvenčního řízení podařilo některé transakce se skupinou Koruna alespoň částečně zvrátit, což však nepovažuji za pravděpodobné, dluhopisoví věřitelé skupiny Premiot nemají svou pohledávku zajištěnou tak, aby mohli očekávat nějaké významnější plnění,“ zdůrazňuje ekonom a partner poradenské společnosti Moore Czech Petr Kymlička. Nejen realizace zástav nemovitostí ze strany skupiny Koruna, ale také pohledávky dalších zajištěných věřitelů podle něho snižují šance na uspokojení dluhopisových věřitelů na hodnotu blízkou nule.

Nad problémy skupiny Premiot se začalo spekulovat už v roce 2022, naplno pak propukly loni v červenci, kdy česká matka Premiot Group vstoupila do insolvenčního řízení, a vyvrcholily letos v únoru vyhlášením úpadku firmy. Podle soupisky závazků měl jen samotný Premiot Group k letošnímu červenci přihlášené dluhy za bezmála 910 milionů korun. V rozhodující většině přitom firma dluží držitelům svých dluhopisů z řad drobných investorů. Bondy v řádu desítek milionů korun ale vydávala i celá řada dceřiných společností ze skupiny. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!