Stop nekonečným nákupům nových věcí. Evropa chce prosadit právo na snazší opravitelnost

Zdroj: Shutterstock

Opravovat rozbité spotřebiče a výrobky by mělo být snazší a výhodnější než pořízení nových, a to i po uplynutí záruční doby. Shodli se na tom v úterý poslanci Evropského parlamentu (EP). Ve společném postoji navrhují například možnost zapůjčení náhradních zařízení po dobu opravy nebo povinnost výrobců dát nezávislým opravářům k dispozici originální náhradní díly. Schválený společný postoj bude EP prosazovat v následném trialogu s ministry členských zemí a s Evropskou komisí.

„Uleví se životnímu prostředí a současně se uleví i peněženkám spotřebitelů,“ shrnul přínos návrhu český pirátský europoslanec Marcel Kolaja. Opravám výrobků dnes nikdo legislativně nebrání, ale v praxi je obtížné sehnat opraváře nebo náhradní díly, poznamenal politik, který je členem frakce Zelených. Kolaja očekává, že finální podoba právních předpisů bude schválena v řádu několika měsíců, tedy do konce volebního období současného Evropského parlamentu.

Pro návrh hlasovalo 590 poslanců, proti bylo 15 poslanců a 15 se zdrželo hlasování. Cílem návrhu je zjednodušit opravy vadného zboží, snížit objem odpadu a podpořit opravárenský sektor, a tím dosáhnout udržitelnější spotřeby. Právo na opravu je důležitým aspektem přechodu na takzvané oběhové hospodářství, které má zajistit efektivnější využívání zdrojů. Vyhazování opravitelného zboží každoročně v Evropské unii vede ke vzniku 35 milionů tun odpadu.

Spotřebitele stojí výměna opravitelných výrobků za nové každoročně zhruba 12 miliard eur (294 miliard korun). Podle studie Evropské komise by přitom 77 procent unijních občanů volilo raději opravu než nákup nové věci.

„Cílem celé směrnice je prodloužit životní cyklus výrobku a podpořit cirkulární ekonomiku. Elektroodpad je celosvětově nejrychleji rostoucí druh odpadu,“ uvedl český europoslanec Stanislav Polčák z lidovecké frakce EPP. Podle studie OSN, kterou Polčák citoval, bude do roku 2030 elektroodpadu 73 milionů tun ročně. Poslanec zvolený za STAN upozornil, že norma se bude týkat jen výrobků, které budou vyjmenované v seznamu. Polčák lituje, že na seznamu nebudou například baterie, které jsou častým důvodem nefunkčnosti spotřebičů.

Pokud by prošla varianta prosazovaná EP, v zákonem stanovené záruční lhůtě by prodejci museli upřednostnit opravu před výměnou, alespoň pokud bude oprava možná, bude-li stát méně nebo stejně jako výměna zboží a nebude-li pro spotřebitele nevýhodná. Poslanci také navrhují prodloužit záruku o další rok od provedení opravy.

U výrobků, jako jsou pračky, vysavače, chytré telefony a jízdní kola, by platilo právo domáhat se opravy i po uplynutí záruky. Aby oprava byla pro spotřebitele tou atraktivnější volbou, chtějí poslanci, aby výrobci nabízeli na dobu trvání opravy zapůjčení náhradního zařízení. Nepůjde-li výrobek opravit, může výrobce místo něj nabídnout repasovaný.