Studie: Bankovky s vysokou hodnotou postrádají smysl, měly by se zrušit | E15.cz

Studie: Bankovky s vysokou hodnotou postrádají smysl, měly by se zrušit

Hlasy sílí. Názorů, že bankovky s vysokou nominální i reálnou hodnotou by měly být zrušeny, přibývá.  Na snímku je balík tisícifrankových bankovek v bezpečí švýcarského finančního ústavu Zürcher Kantonalbank.
Hlasy sílí. Názorů, že bankovky s vysokou nominální i reálnou hodnotou by měly být zrušeny, přibývá. Na snímku je balík tisícifrankových bankovek v bezpečí švýcarského finančního ústavu Zürcher Kantonalbank.
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovky v hodnotě 500 eur či pět tisíc korun nepatří v době digitálního placení a bezkontaktních karet k doplňkům peněženek běžných spotřebitelů. Naopak je mají v oblibě teroristi, drogové kartely a neplatiči daní. Po zrušení bankovek s nejvyšším nominálem aktuálně volá studie Harvard Kennedy School sepsaná bývalým šéfem banky Standard Chartered Peterem Sandsem.

Studie tvrdí, že nelegální hotovostní transfery dosahují dvou bilionů dolarů ročně. „Bankovky s vysokým nominálem hrají minimální roli ve fungování legální ekonomiky, jsou ale naprosto zásadní pro nelegální aktivity,“ říká Sands, který se snaží přimět země skupiny G20, aby téma projednaly před zářijovým summitem v Číně. „Státy paradoxně dávají zločincům tyto prostředky k dispozici.“

Už i Evropská unie a další mezinárodní organizace se snaží omezit používání bankovek s vysokým nominálem, jako je například švýcarská tisícifrankovka (přes 24 tisíc korun). Ale i česká pětitisícovka svou hodnotou překonává nejvyšší bankovky v oběhu ve Velké Británii či Spojených státech.

Nelegální hotovostní transfery dosahují 2 bilionů dolarů ročně, tvrdí studie Harvard Kennedy School.

Donedávna byly tyto aktivity limitovány na jednotlivé země. Třeba Velká Británie před šesti lety zakázala bankám používat pětiseteurovku. Minulý týden však i Evropská komise uvedla, že zahájí vyšetřování role pětiseteurové bankovky ve financování terorismu. Snahy rušit tyto bankovky ale budou narážet na odpor i jinde než u teroristů a podvodníků. Řada obyvatel to vnímá jako další krok k bezhotovostní společnosti, která dá bankám a vládám větší kontrolu nad majetkem občanů.

„Kriminálníkům tyto bankovky vyhovují kvůli jednoduchému transportu,“ citoval nedávno deník Financial Times Davida Lewise z agentury FATF, kterou založila skupina G7 pro boj s latinskoamerickými drogovými kartely. Pro představu, 10 milionů korun v pětiseteurových bankovkách váží necelých 700 gramů a vejde se do větší obálky. Stejná částka ve dvacetidolarovkách už váží 22 kilogramů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah