Útok na miliardy z bankovních poplatků se stupňuje

ilustrační foto (Profimedia.cz)

ilustrační foto (Profimedia.cz) Zdroj: Profimedia.cz

Kampaň proti poplatkům za vedení účtu ke spotřebitelským či hypotečním úvěrům houstne. Řada bank, nově například GE Money Bank, už tento poplatek pod tlakem klientů a občanských sdružení zrušila – nicméně jen pro nově uzavřené smlouvy. Největší banka na trhu Česká spořitelna naopak na poplatku nadále trvá.

Vracet naúčtované peníze z předchozích let nechce vracet zákazníkům nikdo. V individuálních případech, kdy lidé hrozili žalobou, finanční ústavy ale už ustoupily, jindy ale klienti neuspěli. Známý je první úspěšný případ právníka Petra Němce.

Teď se chystá dle informací týdeníku Euro pod záštitou renomovaných právníků hromadná akce, jak banky donutit, aby i zpětně vyplatily lidem to, co jim na poplatcích odvedli. Společnost BSP Lawyer Partners, specializující se na hromadné zpracování právních případů, spouští službu Poplatkyzpet.cz, která na základě plné moci bude s bankami vyjednávat – tedy půjde po miliardách, jež inkasovaly. Ročně jen na těchto dvou „doplňcích“ k úvěrům finanční ústavy vyinkasují přibližně 3,5 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že maximálně se lze dožadovat doplacení čtyři roky zpětně, může jít až o čtrnáct miliard korun.

Své právní služby pro tuto akci poskytne kancelář Toman, Devátý & partneři, která již několik desítek klientů individuálně zastupuje. Výměnou za plnou moc dostanou lidé veškeré právní služby spojené s vymáháním poplatků zdarma. V případě úspěchu pak BSP a právníci budou palmáre soudně vymáhat po bankách a klientům připadne celá suma z poplatků. Extrémní variantou v případě neústupnosti bank je i soudní pře, která právě díky plným mocím by mohla obejít neexistenci instituce hromadné žaloby v českém právním řádu.

Útok na banky začne zítřejšími inzeráty v nejčtenějších denících. Součástí inzerátu bude i plná moc, kterou stačí vyplnit a zaslat.

Podle průzkumu, co si nová služba zadala, je ochotno podepsat plnou moc až 60 procent lidí. Jde přitom o osm milionů úvěrových a hypotečních účtů, kdy na část klientů připadá více produktů najednou.

Obdobnou akci již několik týdnů vede i právník Němec. Ve spolupráci se serverem bankovnipoplatky.com, který proti neúměrným poplatkům dlouhodobě bojuje, také sbírá zájemce o hromadný postup vůči bankovním institucím. Podle jejich stránek se již zaregistrovalo na 7,5 tisíce lidí s celkovou nárokovanou sumou přes 200 milionů korun. Na rozdíl od plných mocí však zatím tito lidé nejsou ověřitelní.

Dalším, kdo banky „trápí“, je časopis dTest, který vydává Občanské sdružení Test. To teď připravuje žalobu na Českou spořitelnu, která poplatek zrušit odmítá.

Patrik Nacher: pan Poplatek versus banky

Více informací přinese pondělní vydání týdeníku Euro