WPB Capital definitivně přišla o licenci. Policie obvinila představitele kampeličky

WPB Capital

WPB Capital Zdroj: WPB Capital

Česká národní banka zamítla rozklad Spořitelního družstva WPB Capital proti odejmutí povolení působit jako družstevní záložna. Kampelička tak definitivně přišla o licenci. WPB Capital nesměla na základě předběžného opatření ČNB již od loňského května přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry.

Česká televize (ČT) uvedla, že policie v minulých dnech obvinila 17 představitelů kampeličky kvůli údajně nezákonným machinacím uvnitř firmy. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan ČT řekl, že jsou obviněni z trestného činu porušení předpisů a pravidel hospodářské soutěže. Podle obchodního ředitele WPB Capital Michala Čejky jde o další z řady vykonstruovaných kauz, dodala ČT.

ČNB informaci o definitivním odejmutí licence potvrdila s tím, že důvodem bylo umělé navyšování kapitálu WPB Capital z peněz záložny poskytnutých formou úvěrů, nabývání nedovolených typů cenných papírů a obcházení limitu angažovanosti. To vše se podle zjištění ČNB dělo přes síť účelově založených obchodních společností, kterou WPB Capital využívala. ČNB podá návrh na jmenování likvidátora WPB Capital, likvidátora na návrh ČNB jmenuje soud.

Kampelička míří do insolvence

Nabytím právní moci rozhodnutí ČNB se veškeré pohledávky členů družstva stávají splatnými. Představitelé WPB tak musí podat dlužnický návrh na insolvenci. Objem splatných závazků v tuto chvíli převyšuje volnou likviditu družstva. O termínu výplat vkladů budou členové informováni prostřednictvím Fondu pojištění vkladů, uvedla WPB.

Fond zahájí přípravu na výplatu náhrad vkladů teprve na základě zjištění likvidátora o stavu majetku, a když majetek nebude postačovat na pokrytí vkladů. Dosud od ČNB oznámení o neschopnosti WPB dostát závazkům neobdržel. Proto zatím nezačíná běžet dvacetidenní lhůta na zahájení výplat náhrad. „Pokud oznámení obdržíme, jsme připraveni vše zorganizovat tak, aby výplaty byly zahájeny nejpozději 20 pracovních dnů od jeho doručení. Doporučujeme vkladatelům sledovat stránky WPB Capital, FPV a ČNB, kde budou informace zveřejněny,“ sdělil fond.

Vklady občanů i firem u WPB Capital jsou ze zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů, a to včetně úroků, do výše 100 tisíceur (asi 2,7 milionu korun) na jednoho člena záložny. V tomto limitu se náhrady vyplácejí do 100 procent výše vkladu.

WPB: Správní řízení bylo nestandardní

WPB Capital poskytovala podle ČNB úvěry v řádech desítek milionů korun účelově založeným obchodním společnostem. Peníze následně putovaly řetězcem transakcí zpět do družstevní záložny ve formě dalších členských vkladů vedoucích pracovníků záložny nebo obchodních společností z její holdingové skupiny. WPB Capital zároveň obcházela limity angažovanosti, a to prostřednictvím nákupu cenných papírů, jejichž nabývání je jí zákonem zakázáno.

Podle WPB bylo správní řízení provázeno „mnohými nestandardnostmi, kabinetním jednáním ČNB, a především pak mnohými pochybeními správního orgánu a porušeními nejrůznějších zákonných předpisů“. Mezi údajně protizákonnými postupy zmínila to, že předběžné opatření, které zakazovalo WPB jakoukoli činnost a plně ho paralyzovalo, trvalo téměř 11 měsíců, ačkoli zákon povoluje maximálně 120 dní. Celé správní řízení začalo podle WPB na základě záměrně zkreslených a nepravdivých anonymních podání.

WPB není jedinou záložnou, která měla v posledních letech potíže
Březen 2010 - ČNB odejmula povolení k činnosti v sektoru družstevních záložen Úvěrnímu družstvu PDW, tehdy jedné z nejmenších záložen na trhu. Důvodem byly závažné nedostatky v činnosti, mimo jiné neměla dostatečné zajištění úvěrů a neprováděla vnitřní audit. Výplata náhrad vkladů družstva PDW začala loni v březnu. Celková výše náhrad vyplacených FPV může dosáhnout 16 milionů korun.
Prosinec 2010 - ČNB odejmula Vojenské družstevní záložně povolení působit jako družstevní záložna; důvodem byly přetrvávající závažné nedostatky v podnikání záložny. Do října 2011 FPV většinu peněz klientům vyplatil; šlo o 68,3 milionu korun.
Březen 2012 - ČNB odejmula povolení působit jako družstevní záložna spořitelnímu a úvěrnímu družstvu Unibon. Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu. Do konce roku 2012 vyplatil FPV 99 procent všech ze zákona pojištěných vkladů této kampeličky; celkem šlo o 1,8 miliardy korun.
Prosinec 2013 - ČNB odňala povolení působit jako družstevní záložna Metropolitnímu spořitelnímu družstvu. Důvodem byly závažné nedostatky v podnikání družstevní záložny, které poškozovaly zájmy vkladatelů a ohrožovaly bezpečnost a stabilitu finančního ústavu. Soud následně poslal záložnu do konkurzu. Drtivá většina klientů již dostala vyplacenu pojištěnou část svých úspor. Celkem jde zhruba o 12 miliard korun, tedy o druhou nejvyšší výplatu v historii FPV (po náhradách pro klienty zkrachované Union banky v roce 2003).
Červen 2014 - ČNB zamítla rozklad Spořitelního družstva WPB Capital proti odejmutí povolení působit jako družstevní záložna, a odnětí licence kampeličce tak nabylo právní moci. WPB Capital nesměla už od května 2013 přijímat nové vklady ani poskytovat nové úvěry a letos v dubnu Česká národní banka rozhodla o odnětí povolení působit jako družstevní záložna. Záložna ale kroky centrální banky zpochybňuje, koncem května například zažalovala stát o náhradu škody způsobené ČNB, kterou vyčíslila na 1,6 miliardy korun.