Inflace je na nule. Hrozí další intervence ČNB? | e15.cz

Inflace je na nule. Hrozí další intervence ČNB?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst spotřebitelských cen se v červnu zastavil, meziroční inflace v červnu oproti květnovému růstu o 0,4 procenta klesla na nulu. Podepsal se na to hlavně pokles cen potravin. Naposledy se inflace zastavila v září 2009, podle některých analytiků tak narůstá pravděpodobnost další intervence České národní banky.

Spotřebitelské ceny potravin klesaly o jednotky procent. Podle analytiků jde o první snížení cen potravin za poslední čtyři roky. Podle Českého statistického úřadu meziročně nejzásadněji zlevnily brambory, a to o víc než polovinu, přičemž meziměsíčně zlevnily o deset procent. Výrazněji se ve srovnání s květnem propadly také ceny nečokoládových cukrovinek a jogurtů.

Již tradičně klesaly ceny telekomunikačních služeb, zlevňování ale už není tak silné jako v minulých měsících. „Efekt loňské cenové revoluce se již z větší části vyčerpal,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Z opačné strany na inflaci tlačily především ceny zájezdů a dalších služeb spojených s cestováním. Stejně jako v případě brambor ale jde o pravidelný sezónní výkyv.

Česká inflace v posledních dvou letech


„Stagnace spotřebitelských cen však nejspíše nebude mít dlouhého trvání. Je pravděpodobné, že už od příštího měsíce se inflace začne opět zvyšovat, aby v závěru roku zdolala hranici jednoho procenta,“ předpokládá Dufek.

Intervenci nelze vyloučit

Inflace je o půl procenta nižší, než předpokládala Česká národní banka. Zatímco podle Dufka nelze od centrální banky očekávat žádnou „dramatickou“ reakci, analytik společnosti Home Credit Michal Kozub upozorňuje na stoupající pravděpodobnost další devizové intervence, která by korunu posunula k hranici 28 korun za euro. „Dnešní data říkají, že pravděpodobnost takového kroku výrazně roste,“ myslí si Kozub.

„Čím déle bude inflace flirtovat s nulou, tím déle bude ČNB držet svůj intervenční režim. Dokonce nelze vyloučit, že nějakou chytrou hlavu napadne, že by to chtělo korunu ještě více oslabit,“ uvedl i hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Podle něj ale nakonec podobný názor v bankovní radě ČNB nepřeváží. „Už proti poslední intervenci se demonstrovalo a bankovní rada byla dokonce propírána i bulvárem, což se jí vskutku nelíbilo,“ vysvětlil Pikora.

Intervence potrvají podle potřeby

Jenže ČNB nedávno potvrdila, že intervenční režim, v němž se snaží udržet kurz poblíž 27 korun za jedno euro, potrvá minimálně ještě rok. Bankovní rada navíc nevyloučila ještě další posun termínu. Intervence ČNB zahájila loni v listopadu kvůli tomu, aby zabránila hrozící deflaci.

„A v duchu předchozí komunikace ČNB platí, že bude-li ekonomický vývoj vyžadovat další uvolnění měnové politiky, bude bankovní rada upřednostňovat udržování kurzového závazku delší dobu,“ uvedl již v květnu guvernér Miroslav Singer.

Růst spotřebitelských cen je slabý i v dalších zemích Evropy. Slovensko od začátku roku dosáhlo nanejvýš nulové inflace. Květnový průměr Evropské unie podle Eurostatu meziměsíčně spadl o dvě desetiny procenta na 0,6 procenta, novější data zatím nejsou k dispozici.

Miroslav Plojhar: Rozpočtové mantinely se budou třást

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah