Inflace se zpomalila, hlavně díky levným pohonným hmotám

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Rasch Jan/Euro

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v únoru. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem byly hlavně levnější pohonné hmoty a také dovolené s komplexními službami. Rostly naopak ceny alkoholu a tabáku. Analytici podobný vývoj očekávali.

Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta, na čemž se podepsalo hlavně zlevňování rekreací, pracích a úklidových prostředků, lihovin a pohonných hmot. Meziročně byly ceny benzinu a nafty nižší o 15,3 procenta.

„Na meziročně nízké inflaci se podílí především nízké ceny pohonných hmot, které byly ještě loni nad 31 korunami za litr. Dlouhodobě nízké ceny ale nejsou v Evropě výjimkou, spíše pravidlem,“ myslíš hlavní analytik TG Invest Petr Vlasák. „Prakticky všechny státy Evropské unie se nacházejí v intervalu od jednoho do minus dvou procent. Většinu zemí přitom ohrožuje deflace.“

Tempo růstu spotřebitelských cenTempo růstu spotřebitelských cen | Cesky statisticky urad

Zlevnily pekárenské výrobky a obiloviny, maso, vejce, mléko, sýry, jogurty, máslo a cukr. Z potravin naopak zdražila hlavně zelenina, a to o více než pětinu. Ovoce pak bylo dražší o 2,5 procenta. Alkohol stál o 3,6 procenta více než loni, tabák o 2,4 procenta. Lidé proti loňskému březnu zaplatili více i za nájemné, vodné a stočné, elektřinu, teplo, oděvy, obuv, stravovací služby a ubytování. O půl procenta zlevnil zemní plyn. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 procenta, zatímco ceny služeb se zvýšily o 1,5 procenta.

„Cenový vývoj ve spotřebitelském koši je ovšem velmi diferencovaný. Na jedné straně si více připlatíme především za zdraví, alkohol a cigarety, oblečení a obuv, rekreaci, nájemné nebo jídlo v restauracích,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. „Na druhé straně oproti loňskému březnu mohou spotřebitelé ušetřit především za PHM, za potraviny a za telekomunikace.“

Inflace může růst až v druhé polovině roku

„S ohledem na rostoucí ceny ropy bychom v dalších měsících měli vidět mírné zdražování. Nadále však čekáme, že až do září zůstane míra inflace pod jedním procentem,“ uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Dosažení dvouprocentního inflačního cíle čekáme v prvním čtvrtletí příštího roku. Opouštění intervenčního režimu ČNB čekáme v první polovině roku 2017.“

Podobně vidí situaci i analytik ČSOB. „Meziroční inflace bude mít tendenci testovat ještě nižší úrovně, avšak brzdit by ji mohly vyšší ceny pohonných hmot a postupně i potravin,“ napsal Petr Dufek. Inflace podle něj stoupne nejdříve ve druhé polovině roku. „V závěru roku by se už inflace mohla pohybovat v blízkosti jednoho procenta,“ dodal.