Investování v době nejistoty: Proč Amerika boduje a Evropa ztrácí dech

Byznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business First

Byznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business First Zdroj: Michaela Szkanderová e15

Byznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business First
Byznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business First
Byznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business First
Byznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business First
Byznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business First
8 Fotogalerie
Kristýna Mrázová

Světové trhy stále žijí v éře zvýšené volatility, kterou umocňují geopolitické změny a technologické trendy. Zatímco americké akcie lámou rekordy a lákají investory svou stabilitou, Evropa bojuje s nižší dynamikou a stagnací. Diverzifikace napříč regiony i třídami aktiv je proto klíčová. Co přinese budoucnost? Vývoj umělé inteligence, demografické změny a nové příležitosti na rozvíjejících se trzích, shodli se experti na debatě Business First pořádané e15.

Americký index S&P 500 zaznamenal během letošního roku několik nových historických maxim. Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách trhy nepřekvapilo – naopak, jeho jasná výhra uklidnila investory a podpořila růst amerických akcií, zejména technologického sektoru. Společnost Nvidia, která je spojována s rozvojem umělé inteligence díky prodeji grafických karet, dokonce překonala očekávání trhu. Nicméně reakce byla zdrženlivá, což naznačuje určitou opatrnost investorů v prostředí tržních maxim.

„V takových chvílích je klíčové nejednat impulzivně a nechat trh absorbovat výsledky. Emoce mohou převládnout, ale dlouhodobější investoři musí myslet racionálně,“ zdůraznil Vladimír Holovka, vedoucí obchodního oddělení mezinárodní investiční a fintech společnosti XTB.

Evropa: Region za očekáváním

Na opačné straně Atlantiku však panuje stagnace. Podle zprávy Goldman Sachs se Evropa v několika důležitých ukazatelích výrazně opožďuje za USA a Asií. Česká republika je příkladem regionu, kde povolovací procesy brzdí investice. „Jsme na 156. místě ve světě, za námi je už jen Jižní Súdán,“ podotkl Pavel Šemík z developerské skupiny UDI Group. Tento stav mimo jiné vedl jeho skupinu k expanzi mimo Evropu, například do Panamy. „Latinská Amerika je pro nás logickým krokem. Panama nabízí stabilní právní a finanční prostředí, její měnou je dolar a trh má obrovský potenciál,“ vysvětlil Šemík.

Byznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business FirstByznysová snídaně z dílny deníku e15 s názvem Business First|Michaela Szkanderová e15

Nejistota zvyšuje význam diverzifikace portfolia. Investoři by měli zvážit alokaci nejen mezi třídy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti, ale také napříč regiony. „Rozvíjející se trhy jako Indie nebo některé africké státy nabízejí příležitosti, ale je nutné počítat s vyšším rizikem a volatilitou,“ poznamenal Martin Pohl, portfolio manažer ve společnosti Generali Investments CEE, která se specializuje na správu investic a podílových fondů.

Do budoucna budou podle odborníků klíčové dva faktory: umělá inteligence a demografické změny. Nasazování umělé inteligence přinese nejen nové příležitosti, ale i výzvy, zejména v otázce etiky a regulace. Význam bude mít i zpomalující růst populace, který změní dynamiku nejen ekonomik, ale i investičních strategií.