Tržby e-shopu Alza.cz letos atakují hranici 30 miliard korun | E15.cz

Alza.cz letos očekává rekordní obrat. Atakovat bude hranici 30 miliard korun

ČTK

Největší český e-shop Alza.cz plánuje do konce roku rozšířit po celé republice síť schránek pro vyzvednutí zboží a testuje doručování přímo do vozů zákazníků. Obrat Alzy by mohl letos dosáhnout 30 miliard Kč, o 20 procent více než loni. Uvedl to místopředseda představenstva firmy Tomáš Havryluk.

„Obrat roste i v Maďarsku, kde loni činil rekordní miliardu korun, a letos útočí na 1,7 miliardy korun,“ uvedl. Podle něho je cílem českého internetového obchodu na maďarském trhu vystoupat ze čtyřky na první místo. Uvažuje ale i o expanzi do Rumunska, Polska a Bulharska. Příští sobotu oslaví firma 25 let od založení.

E-shop má podle Havryluka několik zdrojů růstu. Prvním je poskytnout co nejlepší produkty zákazníkovi, druhým expanze do Evropy a třetím jsou služby jako přidaná hodnota. „Byznys model nelze postavit jen na tom, že levně nakoupím, se slevou prodám a nic navíc nepřidám. Snažíme se proto na Alzu víc koukat jako na kuchyni v dobré restauraci, kam se kupují kvalitní suroviny, ze kterých se pak vaří skvělé služby,“ řekl.

Alza plánuje podle Havryluka aktuálně rozšířit po celé republice síť výdejních míst o 100 nových AlzaBoxů, schránek pro vyzvednutí zboží, aby jich bylo do Vánoc v provozu minimálně 200. Rozšířit chce ale i „Prodejny budoucnosti“, zatím má tři. V Německu a Rakousku, kam nedávno vstoupila, by ráda konkurovala americkému e-shopu Amazon. Alza také v Česku testuje doručování přímo do vozů zákazníků.

V posledních letech firma roste o 20 procent téměř každoročně a Havryluk věří, že se trend podaří nadále udržet. Firmu s 2500 zaměstnanci založil podnikatel a miliardář Aleš Zavoral. Vlastní ji skupina investorů, kteří ji ovládají přes holdingovou společnost L.S. Investments Limited sídlící na Kypru. Daně ale odvádí v ČR. Akcionáři jsou však stále neznámí.

Roční obraty Alza.cz za posledních pět let 

Rok Obrat v miliardách korun bez DPH
2014 11,5
2015 14,3
2016 17,4
2017 20,9
2018 25,0
odhad 2019 30,0

Zdroj: Výroční zprávy firmy

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!