Babiš odevzdá fungující legální trh do rukou mafií, tvrdí hazardní firmy | E15.cz

Babiš odevzdá fungující legální trh do rukou mafií, tvrdí hazardní firmy

Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí zvýšením daní z hazardu nahrává nelegálnímu trhu, tvrdí loterijní firmy a provozovatelé automatů. Místo vyššího výběru peněz prý stát ve finále získá méně. Společnosti z hazardní branže tak reagují na návrh ministerstva, podle něhož by daňové sazby pro hazardní hry měly vzrůst ze současných 20 procent na 30 a 40 procent.

Nejvíce se navrhovanému navýšení brání provozovatelé technických her, což jsou hlavně hrací automaty a videoloterijní terminály. Ti by měli nově platit 40procentní daň z obratu a navíc 40 tisíc korun ročně za každé zařízení. Dosud za ně hradili 20 tisíc korun.

„Šéf resortu Andrej Babiš chce pod záminkou získání většího přísunu finančních prostředků do rozpočtů výrazně zvýšit daňové zatížení loterních společností. Ve skutečnosti však docílí opaku. Rozpočty ochudí o mnohamiliardové částky a fungující legální trh odevzdá do rukou mafií,“ tvrdí šéf Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS Petr Vrzáň, podle nějž polovina provozovatelů automatů skončí a na jejich místo nastoupí nelegální firmy.

Likvidační zátěž

Podle výkonného ředitele společnosti Synot Tip Petra Mikošky znamenají změny likvidační daňovou zátěž pro všechny oblasti legálního provozu loterií. „Chceme vidět analýzu, na základě které ministerstvo došlo k závěru, že v takto navrhovaném daňovém a provozním prostředí mohou jednotlivé loterní společnosti generovat zisk, tím spíše jak mohou navýšit příjmy veřejných rozpočtů o dalších šest miliard korun,“ požaduje Mikloška.

Firmy nabízející kurzové sázení, které by měly nově platit 30procentní daň z obratu, upozorňují také na to, že navrhovaná pravidla odradí zahraniční nelegální provozovatele on-line hazardu od toho, aby si požádali v Česku o licenci.

„Nelegální trh vinou vysokých daňových sazeb dál rychle poroste, protože tvrdě zdanění tuzemští provozovatelé nebudou moci nabídkám nezdaněných 'nelegálů' konkurovat,“ varuje výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek APKURS Marek Herman. I podle něj stát nakonec vybere méně, protože se zvýší podíl nelegálních provozovatelů. Ten asociace odhaduje na víc než polovinu trhu.

Cizí firmy se do legalizace nepoženou

Návrh ministerstva sice počítá s otevřením trhu i pro zahraniční společnosti, podle českých firem se však do legalizace svého podnikání příliš nepoženou. „Obáváme se, že takové firmy nebudou mít žádnou motivaci platit daně v zemi, kde je v porovnání s průměrem EU vyšší zdanění,“ podotkl generální ředitel Sazky Robert Chvátal s tím, že resort zvýhodňuje nelegální provozovatele.

Prosázené miliardy
Jen loni Češi prosázeli celkem 123,9 miliardy korun, což je meziročně o 0,9 procenta méně. Nejvíce z toho 51,4 miliardy korun připadlo na interaktivní videoloterijní terminály, což představuje 41,5 procenta všech vložených peněz. Na výhrách se jim vrátilo 95,3 miliardy korun. Provozovatelům her tak zůstalo 28,6 miliardy korun, z nichž platili výše uvedené daně a odvody. Podle nedávné studie KPMG však státu unikne jen kvůli nelegálnímu online hazardu zhruba miliarda korun ročně.

Už v říjnu po představení zákona o hazardu zástupce britské společnosti betfair Martin Lyčka podotkl, že pro on-line sázkové firmy je rentabilní hranice zdanění 20 procent.

„Betfair a mnoho dalších operátorů jsou společnosti kótované na burze, takže pokud bychom neměli právní argumenty, které máme teď, a díky nimž si dokážeme obhájit svou pozici, tak bychom se možná museli z ČR stáhnout. Pokud sazba bude nastavena výrazně nerozumně, tak podobnou reakci budou mít asi i ostatní zahraniční operátoři,“ řekl tehdy Lyčka. Trh by prý v takovém případě zaplavily firmy z Asie, které by si s nějakými omezeními hlavu nelámaly.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.