Zdanění hazardu se má zdvojnásobit, finance plánují i registr hráčů

Ilustrační foto herny

Ilustrační foto herny Zdroj: Dominik Bachurek/E15

Ministerstvo financí chce zvýšit zdanění hazardu u živého hraní a technických her, což jsou hlavně hrací automaty, na dvojnásobek, tedy 40 procent. Pro loterie a kurzové sázky má nově platit sazba 35 procent. Nyní provozovatelé hazardu platí jednotnou dvacetiprocentní daň pro všechny druhy her.

Plán na vyšší zdanění hazardu dnes představila náměstkyně ministerstva financí Simona Hornochová. Podle ní stoupne také paušální platba za jeden hrací přístroj u technických her ze současných 20 tisíc korun ročně na 40 tisíc. Kromě toho budou provozovatelé hazardu i nadále platit 19procentní daň z příjmů fyzických osob. Beze změny zůstane také osvobození provozování všech typů her od DPH bez možnosti jejího odpočtu.

Loterijní a hazardní firmy varují, že přílišná prohibice a vysoké zdanění nahrají nelegálním provozovatelům a ty legální donutí odejít do zahraničí. Hovoří také o arbitrážích.

Resort si ale od změny slibuje vyšší příjem, od roku 2016 by měl stát vybrat až o šest miliard korun více. „Pokud se splní naše očekávání výběru daní, tak od roku 2016 by mohlo jít do sportu až šest miliard korun ročně,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš s tím, že upřednostňuje financování provozu před investicemi do sportovišť.

Tyto peníze by podle Babiše sportovcům mělo nově rozdělovat ministerstvo školství namísto Českého olympijského výboru, přes nějž peníze proudí nyní.

Monitorovací systém a registr hráčů

Už v říjnu ministerstvo představilo návrh zákona o hazardu, který výrazně zpřísňuje podmínky pro tento druh činnosti. Návrh omezuje hlavně automaty, mají zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic. V malých obcích do 5000 obyvatel by měla být jen jedna herna, v rámci takzvaných soudních okresů norma povoluje maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel.

Zavádí se také centrální monitorovací systém a registr hráčů, který má znemožnit účast na hře některým skupinám lidí. Naopak povoluje internetové sázení společnostem se sídlem v některé zemi EU a obcím umožňuje rozhodovat o hazardu na svém území. Zákon o hazardu i nové daňové sazby by podle ministerstva měly platit od 1. ledna 2016.

Jen loni Češi prosázeli celkem 123,9 miliardy korun, což je meziročně o 0,9 procenta méně. Nejvíce z toho 51,4 miliardy korun připadlo na interaktivní videoloterijní terminály, což představuje 41,5 procenta všech vložených peněz. Na výhrách se jim vrátilo 95,3 miliardy korun. Provozovatelům her tak zůstalo 28,6 miliardy korun, z nichž platili výše uvedené daně a odvody.