Berlín zachvátilo nákupní šílenství. Otevřel irský módní řetězec Primark | e15.cz

Berlín zachvátilo nákupní šílenství. Otevřel irský módní řetězec Primark

Primark
Primark
• 
ZDROJ: Primark
Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tričko za 2,50 eura, džíny za devět eur. Irský módní řetězec Primark úspěšně zaútočil na šatníky německých teenagerů. Kritici nejlevnějších obchodů nicméně hovoří o katastrofálních podmínkách dělnic, které pro řetězec v Asii šijí.

Ocelové zátarasy uržovaly dnes dopoledne tisíce mladých Němců v uctivé vzdálenosti od jejich vysněného obchodního domu Primark. Německá mládež si přinesla svačiny a sedátka a vyčkávala premiérového otevření chrámu nejlevnější módy, irskéko obchodního řetězce Primark. Nebyla to úplná premiéra, protože Primark otevřel v Německu již osmou pobočku, ale v Berlíně dosud byla pouze jedna.

PrimarkAutor: Primark

V Berlíně Steglitzu vládla v té době bezpečnostní opatření jako před koncertem rockových hvězd. Před polednem byl již dav netrpělivý a podle serveru Welt.de začal skandovat: „Chceme tam, chceme nakupovat“. Pak se konečně ocelové mříže otevřely a masa koupěchtivé mládeže se vřítila dovnitř. Lavinu ječících dívek nejvíce zaujaly fialové koše XXL.

Oblečení na absolutní nejnižší ceny

Irský low-cost řetězec Primark nyní výrazně expanduje na německém módním trhu. Jeho oblečení je jednoznačně nejlevnější. Trička za 2,50 eura a džíny za devět eur nenabízí nikdo jiný. I když cenová hladina v dobře zavedených německých diskontech, jako je textilní KiK nebo Takko se o moc neliší. Primark je ale pro mládež módní a to rozhoduje.

Prohlédněte si video z otevření prvního Primarku v Berlíně

„Zájem zákazníků je obrovský,“ říká Jürgen Dax, ředitel Spolkového svazu německého textilního maloobchodu. Jeho slova dokazují jasná čísla. Dnes do večera nakoupilo v nově otevřeném Primarku v Berlíně 40 tisíc lidí. Dax proto nebere irskou konkurenci na lehkou váhu a říká, že Irsko je nejobávanější soupeře německého textilního maloobchodu.

Primark již uspěl v Británii. Tam vykázal roční obrat přes tři miliardy liber (3,8 mld. eur) a prohlašuje, že získal vedoucí postavení na trhu s oblečení. Předstihl tak giganty, jako je H & M nebo Zara.

Řetězec PrimarkAutor: Primark

Nejdražší položka je 35 eur

Primark drží své marže na minimu. A nejdražší zboží zde stojí 35 eur. „I s levným zbožím si můžete vydělat dobré peníze,“ říká Björn Weber, vedoucí obchodního výzkumu německé pobočky Planet Retail. Vzhledem k tomu, že trička jsou například ve velkoobchodě za 1,5 eura, tak musí podle jeho názoru mít Primark dopravu z z Asie do Hamburku v ceně. O cenách a nákladové struktuře ovšem Primark z konkurenčních důvodů nehovoří. Jen zobecňuje: „Vzhledem k malé ziskové přirážce a velkému množstvím můžeme nabídnout vysoce kvalitní zboží za přijatelné ceny, máme také nízké provozní náklady a nejsme závisloslí na drahých reklamních kampaních.“

Kritici hovoří o katastrofálních podmínkách

Hubertus Meyer, vedoucí oddělení služeb odborové organizace Verdi v Bavorsku, má jasný názor: „Pokud si koupíte tričko za dvě eura, potřebuje vědět, že je musí zaplatit někdo jiný. Rozdíly v pracovních podmínkách jsou propastné. Například v Bangladéši, hlavní výrobní zemi low-cost segmentu, se pracuje sedm dní v týdnu, dvanáct hodin denně. Právě do Bangladéše se nyní přesouvá výrobní kapacita z Číny. Neexistuje tam žádná sociální politika a platy jsou podle vyjádření německých odborů desetkrát nižší, než v Číně.

Primark se brání

V podnikovém ředitelství v Dublinu firma zdůrazňuje vysoké etické standardy ve výrobě oblečení. „Vykupjeme zboží z 98 procent od stejných výrobců jako naši konkurenti,“ říká Wolfgang Krogmann, evropský šéf fitmy..

Od roku 2006 je Primark členem Etické obchodní iniciativy jako ostatní oděvní firmy jako Gap, Burberry a Marka & Spencer. Členové organizace musí prokázat svoji výrobu a dodávky ve výroční zprávě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah