Čeští senioři chtějí cestovat, kanceláře s nimi začínají počítat | E15.cz

Čeští senioři chtějí cestovat, kanceláře s nimi začínají počítat

seniorky
seniorky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

Radek Pavlovič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemští důchodci se stávají důležitou klientelou cestovek. Některé kanceláře hlásí, že téměř polovina zákazníků v seniorském věku jezdí na více než jednu zahraniční dovolenou ročně, kde utratí téměř čtyři tisíce korun týdně.

Typický senior neobrací korunu, ale cestuje do zahraničí a utrácí zde nemalé peníze. Cestovní kanceláře v posledních letech evidují zvýšený zájem seniorů o dovolenou mimo Česko. „Mezi našimi zákazníky registrujeme zhruba čtyřicet dvě procenta těch, kteří tráví dvakrát do roka dovolenou v zahraničí,“ uvádí Tomáš Hubka z cestovní kanceláře Delfín travel, která se na zájezdy pro seniory specializuje.

„Skupina aktivních starších, kteří chtějí cestovat, užívat si moře a poznávat nové destinace, se neustále zvětšuje. Prodlužuje se věk dožití, starší lidé jsou v lepší kondici a roste jejich ekonomická síla,“ potvrzuje Jan Osúch, mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Jak doplňuje mluvčí Exim Tours Stanislav Zíma, průměrná cena zájezdu u seniora asi o dva tisíce korun vyšší než celkový průměr, a najdeme zde vyšší podíl pětihvězdičkových hotelů a poznávacích okruhů než u dalších kategorií klientů. „Při poznávacích zájezdech senioři také vyžadují kvalitní průvodcovské služby a plný program,“ dodává mluvčí CK Firo-tour Eva Němečková.

Mobilita lidí v důchodovém věku a na ni navazující systém služeb se během posledních let zlepšuje přímo úměrně tomu, jak se mění ekonomická role seniorů v české společnosti. Z pasivních příjemců se stávají aktivní participanti na pracovním i komerčním trhu. Výše průměrného důchodu, který loni činil 11 075 korun měsíčně, umožňuje seniorům minimálně na jeden poznávací zájezd ročně komfortně uspořit či jej jednorázově pořídit.

Významná část zákazníků
Počty starobních důchodců v České republice totiž rychle rostou. Jak před časem uvedl týdeník Euro, zatímco v roce 2007 jich bylo milion 997 tisíc, ke konci loňského roku už dva miliony 340 tisíc osob. Ještě výmluvnější jsou čísla ukazující podíl seniorů na celkové populaci. Zatímco v roce 2000 tvořili lidé nad pětašedesát let věku 13,8 procenta obyvatel, příští rok to již bude podle Českého statistického úřadu 15,2 procenta a v roce 2065 32,2 procenta obyvatel. Jinými slovy, senioři jsou již nyní významnou skupinou zákazníků, jejíž význam i podíl na trhu v příštích letech výrazně poroste.

ČSÚ: Téměř 150 tisíc penzistů pobírá důchod i mzdu

Průměrná částka, kterou loni Češi bez ohledu na věk vydali za dlouhodobější dovolenou v zahraničí, činí totiž podle údajů Českého statistického úřadu 12 500 korun. Oficiální statistika neuvádí, kolik utratí za pobyty v zahraničí senioři a v jakých počtech se do ciziny vydávají. Takové průzkumy si interně vypracovávají jenom cestovní kanceláře.

Podle údajů ČSÚ si navíc až 145 tisíc důchodců k vyplácené penzi přilepšuje výdělkem ze zaměstnání. „Každoročně přibývá počet zaměstnaných starobních důchodců, kteří zároveň pobírají důchod a stále pokračují v pracovní aktivitě,“ potvrzuje Daniel Chytil z oddělení pracovních sil ČSÚ.

Španělská vláda dotuje zájezdy pro seniory ze zemí EU
Turismus seniorů podporuje také skutečnost, že řada firem poskytujících zboží i služby rozšiřuje svou nabídku s ohledem na specifické potřeby důchodců. V neposlední řadě přispívá k navýšení počtu cestujících seniorů také aktivita španělské vlády, která prostřednictvím projektu European Senior Tourism podporuje zájezdy, zohledňující potřeby lidí nad 55 let, majících trvalý pobyt v některé ze zemí EU.
V Česku se oficiálním partnerem tohoto španělského vládního programu stala cestovní kancelář Delfín travel. Její ředitel Tomáš Hubka již druhý rok po sobě zaznamenal v průměru 25% nárůst v cestování seniorů. „V porovnání se zeměmi bývalého východního bloku patří čeští senioři mezi nejaktivnější a i nejpočetnější skupinu, která vyjíždí do zahraničí. Pro cílové destinace a tamní ekonomiky představují nezanedbatelnou kupní sílu, neboť utratí průměrně sto padesát euro, tedy téměř čtyři tisíce korun za týden.“

Dotovaní dovolenkáři

Byznys v éře seniorů

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.