Díla současných umělců začínají bodovat v aukcích, trh se blíží rekordu | E15.cz

Díla současných umělců začínají bodovat v aukcích, trh se blíží rekordu

Objekty Evy Koťatkové
Objekty Evy Koťatkové
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vystavují v zahraničí, často na prestižních adresách a sklízejí tam úspěchy. To je pojítko nejperspektivnějších českých současných umělců, kteří už tři roky okupují první příčky J&T Banka Art Indexu. Čím déle na předních příčkách tohoto žebříčku, který hodnotí deset posledních let umělecké kariéry českých autorů, tím větší je šance, že dnes koupené dílo za několik desítek či nižších stovek tisíc korun za pár desítek let vynese majiteli miliony.

Už potřetí se na prvním místě žebříčku umístil Jiří Kovanda, jehož samostatná výstava už několik let brázdí po prestižních evropských galeriích. Na druhé místo poskočila ze třetí příčky Eva Koťátková (její objekty jsou na snímku), která má za sebou několik zajímavých výstav v USA. V bodování zahraničních výstav loni dokonce předčila všechny české autory. Z desátého na osmé místo si polepšil Jiří David, který reprezentoval Česko na benátském bienále.

„Teď na aukcích dosahují vysokých cen autoři, kteří působili na mezinárodní scéně. Toyen prodávala své obrazy ve třicátých letech minulého století za podobné ceny jako dnešní úspěšní autoři,“ upozorňuje Jan Skřivánek, spoluautor indexu a šéfredaktor časopisu Art+Antiques. Díla současných autorů se prodávají především v ateliérech nebo v galeriích, které se o umělce a jejich kariéru starají. Nicméně začínají se objevovat i na aukcích, byť na to panují rozporné názory.

Za vyvolávací cenu

V Česku se dražbám děl současných umělců věnuje už dva roky 1. Art Consulting Jiřího Rybáře. Poslední aukce z loňského listopadu v podstatě potvrzuje, že současná díla se prodávají zpravidla za vyvolávací cenu. To byl třeba případ Kovandovy nepojmenované dřevěné plastiky, která se prodala za 120 tisíc korun. „Do aukce jsme vybrali díla, která potvrdila oprávněnost cen, které si za ně autoři říkají v ateliérech. Důležité ale je, aby autoři do aukce dali dobré a cenově přitažlivé dílo,“ uvádí Rybář.

Zájem mezi účastníky aukcí je nejen o Kovandu, ale také Vladimíra Kokoliu, Petra Písaříka či mladší generaci umělců, jako je Jan Vytiska, tvrdí Rybář, kterému s výběrem děl pro aukce pomáhají dva konzultanti. Všichni autoři se vešli i do J&T Banka Art Indexu.

K prodeji až od dědiců

Současné umění spolu s díly poválečných autorů se začíná stávat vyhledávanou alternativou k české moderně, která dosud opanovala sběratelský trh. „Poválečné umění bude do budoucna nejvíce růst. Zájem publika se postupně posouvá k novějšímu umění,“ říká Albert Trnka z aukční síně European Arts.

Zatím tento segment má jeden limit, sběratelé, kteří tato díla vlastní, jsou první generací majitelů. K prodeji zatím nemají důvod. Ve větším počtu se tak na trh nejspíš začnou dostávat, až je přeberou dědicové.

Stabilní růst

Ve zkratce by se dal popsat český trh s uměním v loňském roce jako stabilní. Přelomové rekordy sice na aukcích nepadaly, ale o to více o dobré kondici tuzemských sběratelů svědčí meziroční nárůst obratů na aukcích o 8,5 procenta na 926 milionů korun. Trh táhl zejména zájem nakupujících o díla ve středním cenovém segmentu. Za více než milion korun se prodalo 158 položek, což je jen o jednu méně než v rekordním roce 2013.

Celkový obrat českých aukcí (v milionech korun) Autor: artplus.cz

Nad sto tisíc se vyšplhaly ceny u 898 děl, což je nový rekord, vyplývá z přehledu trhu, který každoročně sestavuje server Art+. Sílu tuzemského trhu ukazuje také skutečnost, že se loni na polovinu propadla poptávka po asijském umění. Ještě v roce 2014 vydražila Galerie Arcimboldo, která se na asiatika specializuje, díla v hodnotě 106,4 milionu korun, loni obrat klesl na 51,4 milionu korun. Na celkové částce, kterou sběratelé na umění loni utratili, však tento výkyv není znát.

Stabilita trhu je vidět také na pořadí nejúspěšnějších aukčních síní. Žebříčku i letos vévodí Galerie Kodl s obratem 268,6 milionu korun, což představuje meziroční růst o 49 procent. Druhá galerie European Arts si polepšila o 40 procent na 182,9 milionu korun. Třetí 1. Art Consulting ovšem zaznamenala propad aukčních obratů ze 120,3 na 91,3 milionu korun.

Cena za 10 nejdražších obrazů (v milionech korun) Autor: artplus.cz

Vysokou ochotu nakupovat a stabilizaci cen na poměrně vysoké úrovni signalizuje také Index Art+, který hodnotí každý měsíc vývoj na aukcích. Loni v květnu po několika povedených aukcích se vyšplhal o 13 procent na hodnotu 831,2 bodu, kolem které se pohyboval až do konce roku. Nad 800 body se přitom index pohyboval v historii zatím pouze od května do prosince rekordního roku 2013.

Autor Maršmelounu Zdeněk Fránek: Architekti jsou nežádoucí

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah