Europarlament: Ochráníme kupující na webu | E15.cz

Europarlament: Ochráníme kupující na webu

Europarlament: Ochráníme kupující na webu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

Igor Záruba
Brusel

Důležité změny zejména do pravidel obchodování na internetu vnáší směrnice o právech spotřebitelů, kterou dnes schválí Evropský parlament (EP) a která je největší změnou legislativy v tomto oboru za poslední desetiletí. Přijetí dokumentu je prakticky jisté, podle informací deníku E15 to zaručují podpisy koordinátorů poslaneckých klubů EP pod paragrafovaným zněním úpravy. Členské státy musí převést novou normu do svých zákonů během dvou let.

„Za dobrou zprávu považuji, že několikaleté jednání skončilo a že členské státy přistoupily na kompromis. Třebaže se nepodařilo prosadit úplně vše, řada pozměňovacích návrhů ohledně práv spotřebitelů na internetu se do finální podoby dostala,“ uvedla včera v Bruselu členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Zuzana Roithová (KDU-ČSL), jež se na podobě dokumentu podílela.

„Za jeden z největších úspěchů beru schválení práva na odstoupení od smlouvy do čtrnácti dnů u organizovaných prodejních zájezdů,“ dodala. Směrnice znemožní on-line obchodníkům psát nejdůležitější ujednání malým písmem a umisťovat je na poslední stránky smluv.

„Podařilo se mi také prosadit povinnost informovat, zda je digitální obsah omezen na přehrání jen na určitém technickém zařízení. Spotřebitel se tak předem dozví, zda si musí nainstalovat počítačový program, nebo si přehraje hudbu či film na svém přehrávači,“ připomněla Roithová.

Na druhé straně ale neprošel pozměňovací návrh, který dával spotřebitelům právo na dodání zboží z jiného státu. „Ustanovení zablokovalo maďarské předsednictví a z výsledného textu vypadlo. Jde o to, že internetové obchody jako iTunes a další nedodávají do České republiky zboží a služby. Tím diskriminují české zákazníky,“ uvedla Roithová.

Některé změny práv spotřebitelů

» pokud bude lednička nebo jiné zboží, které nelze poslat poštou, dodána do bytu a spotřebitel smlouvu vypoví, prodejce si bude muset zásilku znovu odvézt
» při odstoupení od smlouvy se zkrátí doba pro vrácení na čtrnáct dnů, tedy o polovinu
» skončí vysoké poplatky za platbu kartou, často zneužívané nízkonákladovými leteckými společnostmi

Neprošlo právo spotřebitele na dodání zboží z jiného státu

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud