Holcát se přimluví za skomírající lázně

„Ředitele pojišťoven jsem požádal o vstřícnější přístup a využívání možnosti předepisovat lázeňské pobyty i na delší dobu, než je vyhláškou stanovené minimum,“ řekl ministr. Navíc projedná s pojišťovnami možnost navýšení plateb na příští rok.
Lázně ekonomicky skomírají, protože jim letos a loni kriticky ubylo klientů. A to právě kvůli novému indikačnímu seznamu.
Vývoj v letošním prvním pololetí potvrzuje ty nejčernější scénáře, které zástupci lázní loni předkládali. Jak informoval týdeník Euro, do českých lázní jelo o třetinu méně klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny než loni. Lázeňští odboráři tvrdí dokonce, že pacientů přijíždí jen polovina, a očekávají, že za celý letošní rok jich bude jen 54 tisíc.
Nový indikační seznam sice měl ušetřit, ale ne tolik. VZP už nyní reaguje tím, že svým klientům častěji povoluje prodloužení léčebného pobytu.
Nový indikační seznam platí od loňského října. Pokles počtu pacientů, kterým pobyt platí zdravotní pojišťovny, ovšem začal už předtím. Lékaři prostě přestali pacientům lázně aktivně nabízet a předepisovat. Zdravotní pojišťovny totiž signalizovaly lékařům, aby předepisovali lázně velmi uvážlivě. Vzhledem k vlastním napjatým rozpočtům na to lékaři zareagovali zřejmě ještě citlivěji než pojišťovny očekávaly.
Lázně se ve spolupráci s lékařskými společnostmi snaží lékaře oslovovat, aby se nových pravidel zbytečně nebáli. „Postupně se díky tomu odstraňuje problém počátku roku, kdy se nová pravidla usazovala, a zhruba od července dochází k oživení, které ale nenahradí zásadní výpadky,“ uvádí prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.
České lázeňství začalo skomírat, lázně se potýkají s odlivem klientů