Hoteliér vyhodil televize kvůli poplatkům, za jedinou by platil pět tisíc
Byla to poslední televize v hotelu, který se televizí i rozhlasových přijímačů postupně zbavoval v posledních třech letech. „Platili jsme dříve jen OSA okolo 4,5 tisíce korun ročně, což se neměnilo ani s ubývajícími přístroji. Teď by to už bylo přes pět tisíc ročně za jediný televizor ve společenské místnosti,“ uvedl Václavek.
Další tisíce platil hotel Intergramu, dalšímu z kolektivních správců autorských práv. Oznámené zvýšení taxy o třicet až padesát procent „nehodlá akceptovat už z principu“. Podle šéfa Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka je Portáš zřejmě první hotel, který takto reagoval. „Dá se ale čekat něco podobného i u dalších provozovatelů. Spíše to ale budou menší hotely, zejména na hory se lidé většinou nejezdí dívat na televizi,“ předpokládá Stárek.
Ne každý ale může televize z pokojů odstranit. U vícehvězdičkových zařízení hosté televize předpokládají. „To se ale změní velmi rychle s nástupem nových technologií,“ doplnil Stárek. OSA se nedomnívá, že hotely mají důvod ke stížnostem.
Podle jejích průzkumů představují autorské poplatky nanejvýš půl procenta provozních nákladů. „Pokud se podíváme, jaké procento z celkových nákladů činí autorské odměny, nedomníváme se, že důvodem technologické změny je výše autorských odměn,“ sdělil šéf OSA Roman Strejček.
Spory o autorské poplatky |
---|
Mezi autory a hoteliéry dlouhodobě panuje napětí kolem poplatků. Asociace hotelů a restaurací považuje za zákonnou hranici 90 korun za televizor měsíčně, což je polovina koncesionářského poplatku za televizi a rozhlas (135 + 45 korun). Autorské svazy ale prosazují vyšší sazebníkové ceny. Asociace rozdíl mezi taxami posílá na zvláštní účet pro případ, že by prohrála soud, byť justice zatím nedostala žádné podání. Nečlenské hotely z obav ze sankcí vesměs platí požadované peníze. |