Kdysi největší maloobchodní řetězec USA vyhlásil bankrot. Sears naposledy vydělal před osmi lety

maloobchodní řetězec Sears

maloobchodní řetězec Sears Zdroj: ČTK

Americká maloobchodní společnost Sears Holdings vyhlásila bankrot. Firma, která je na trhu více než 100 let a která byla průkopníkem myšlenky prodávat všechno všem, je několik let ve ztrátě a není schopna splácet dluhy. Požádala proto o soudní ochranu před věřiteli, do konce roku chce v omezeném rozsahu dál fungovat a mezitím se pokusí najít někoho, kdo by ji chtěl koupit. Informovala o tom agentura Reuters.

Firma doufá, že se jí podaří pod dohledem soudu prodat některé obchody a majetek, včetně značky domácích spotřebičů Kenmore. Podle dřívějších informací zdrojů hodlá Sears okamžitě uzavřít zhruba 150 z celkových přibližně 700 obchodů, které má ve Spojených státech. Ze zbývajících obchodů jich asi 300 zůstane otevřeno. Budoucnost zbývajících 250 firma ještě zváží. Sears má nyní téměř 70 tisíc zaměstnanců.

Podnik měl splatit dluh 134 milionů dolarů (tři miliardy korun), toho však není schopen. Naposledy byl Sears v zisku v roce 2010. V loňském fiskálním roce podle agentury FactSet vykázal tržby 17 miliard dolarů, o pět let dříve přitom jeho tržby činily kolem 40 miliard dolarů.

Firma, jejíž kořeny sahají do roku 1886, začala jako zásilková společnost s objednávkami z katalogu. V době největšího vrcholu prodávala vše od hraček až po automobilové součástky prostřednictvím objednávek poštou a byla také důležitým nájemníkem v každém velkém obchodním centru ve Spojených státech. Neobstála však v konkurenci firem jako je Amazon či Walmart, napsal server CNBC.

Žádosti o soudní ochranu před věřiteli předcházel spor mezi Eddiem Lampertem, generálním ředitelem a zároveň největším akcionářem a věřitelem firmy, a zvláštním výborem společnosti o záchranný plán představený Lampertem. Budoucnost firmy nyní bude záviset na ochotě věřitelů a dodavatelů udržet firmu v chodu.

Lampert zorganizoval v roce 2005 spojení Sears s další maloobchodní firmou Kmart, která se předtím vymanila z režimu soudní ochrany před věřiteli. Slíbil tehdy vrátit Sears do doby největší slávy, kdy podnik vlastnila nejvyšší budovu na světě a další společnosti, včetně rozhlasové stanice a pojišťovny. To se mu však nepodařilo, přestože do firmy investoval spoustu peněz. V současnosti vlastní Lampert v Sears Holdings podíl 31 procent a jeho fond ESL Investments 18,5 procenta. Celkem firma Lampertovi a jeho fondu dluží 2,5 miliardy dolarů.

Podle prohlášení pro úpadkový soud činí teď majetek firmy 6,9 miliardy USD. Závazky dosahují 11,3 miliardy dolarů.

Akcie firmy za poslední rok sestoupily ze zhruba šesti dolarů pod jeden dolar, což je minimální cena, kterou musejí akcie firmy mít, aby mohly zůstat v indexu Nasdaq. V pátek uzavřely na ceně 41 centů. V dubnu 2007 se akcie Sears prodávaly až za 141 dolarů.

Firma, jejíž kořeny sahají do roku 1886, začala jako zásilková společnost s objednávkami z katalogu. V době největšího vrcholu prodávala vše od hraček až po automobilové součástky prostřednictvím objednávek poštou a byla také důležitým nájemníkem v každém velkém obchodním centru v USA. Neobstála však v konkurenci firem jako je Amazon či Walmart, poznamenal server CNBC.

Sears je tak dalším podnikem na rostoucím seznamu maloobchodních firem, které kvůli silné konkurenci na trhu v posledních letech požádaly o soudní ochranu před věřiteli nebo úplně skončily. Některým, jako je společnost Payless ShoeSource, se podařilo úspěšně dokončit reorganizaci, jiné, jako například Toys 'R' US a Bon-Ton Stores, byly nuceny skončit.