Miliardář Němec investuje do srbského Barrandova, chce ho přivést k životu | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Miliardář Němec investuje do srbského Barrandova, chce ho přivést k životu

Dušan Kütner

Developerská společnost Sebre miliardáře Petra Němce a Jana Fidlera koupila dvacetiprocentní podíl v dříve největších srbských filmových studiích Avala Film. Ateliéry vznikly v roce 1946 jako první svého druhu v poválečné Jugoslávii a byly považovány za rodinné stříbro. Po rozpadu jugoslávské federace se ale dostaly do potíží a posledních více než deset let se potýkaly s finančními potížemi zakončenými bankrotem.

Právě investice Sebre – jejíž výši firma neuvedla – má ateliéry o více než 40 tisících metrech čtverečních přivést zpět k životu. Na kompletní modernizaci studia a jeho zařízení hodlá v příštích třech až pěti letech vynaložit více než deset milionů eur, tedy přes čtvrt miliardy korun. To by mělo studia vrátit mezi hlavní centra filmové produkce v Evropě, kam do devadesátých let patřila.

Společnost Sebre bude navíc zodpovědná za řízení firmy. „Jedinou záchranou Avala Filmu je jeho modernizace a přenesení know how z fungujících evropských filmových studií, jako je například filmové studio Barrandov v Praze,“ uvedl k plánům předseda představenstva Sebre Jan Fidler. „Produkce nových filmů, stejně jako digitalizace těch starých je směr, kterým se chceme vydat,“ podotkl Petr Němec.

Zábory ulic pro natáčení se městům vyplácí, říká šéf barrandovských studií

K tomu jim má dopomoci nejen finanční investice, ale i osoba Vladimíra Kuby, který právě barrandovským filmovým ateliérům šéfoval v letech 2006 až 2008. „Filmové studio Barrandov v Praze bylo v podobné situaci, jako je Avala, a dnes je zpět na špičce ve filmovém průmyslu. To stejné chceme pro Avala,“ uvedl Kuba.

Investice navíc přichází v době, kdy mnohé evropské země včetně České republiky zavádějí a postupně i zvyšují pobídky pro zahraniční filmaře. K nim od letošního dubna patří právě i Srbsko, které nyní nabízí zahraničním producentům navrácení dvaceti procent z uznaných nákladů na natáčení v této zemi. To je přitom stejná výše, jako nabízí Česko. Některé země ale již nabízejí i více, jako například Maďarsko či Francie.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!