Mladí Němci z bývalého NDR nechtějí pracovat, stýská si vinař z Toskánska severu | e15.cz

Mladí Němci z bývalého NDR nechtějí pracovat, stýská si vinař z Toskánska severu

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Necelé tři hodiny cesty od Prahy leží mezi řekami Saale-Untstrut vinařská oblast a v ní malebné městečko Freyburg. Centrum regionu, který usiluje o zápis do knihy UNESCO.

„V okolí řek Untstrut a Saale jsou vesnice a městečka s jedinečně dochovalou architekturou. Nikde jinde v Německu není tolik zajímavých historických budov na tak malém území jako v okolí Freyburgu,“ uvádí starostka regionu Untstrut Jana Grandi (CDU) s tím, že region proslul zejména vinařstvím. Kromě největšího evropského výrobce sektů podniku Rotkappchem, je zde zhruba padesátka vinařů a vinařských družstev.

„Začínali jsme v ruině a postupně celý statek zvelebili,“ říká freyburgský vinař Bernard Pawis. Čtyři desítky socialistických let se na stavbě, která má tisíciletou historii, podepsaly velmi neblaze. "Když jsem sem přivedl poprvé manželku a řekl, že statek koupíme, tak při pohledu na hromady nepořádku a okolní ruiny zbledla hrůzou,“ vzpomíná s úsměvem Pawis na začátky po pádu berlínské zdi.

 

Nyní doby NDR v usedlosti, která byla původně klášterem, nepřipomíná nic. Hra na Toskánsko je dotažená do konce s německou precizností. Nechybí ani palmy, aloe a oleandry. Místo si ale zachovalo silnou atmosféru. K vínu podávají tradiční německé slané koláče se sýrem, cibulí a slaninou. „Každý týden tu máme minimálně jednu velkou akci, svatbu, výročí, nebo firemní večírek,“ říká Pawis s tím, že usedlost roste, ale velký problém je najít personál.

V zemích bývalé NDR totiž po pádu berlínské zdi nastal propad porodnosti, navíc se řada lidí přestěhovala na Západ a mladým se podle Pawise pracovat nechce. „Prosazuji heslo každý je svého štěstí strůjcem, ale i přes poměrně vysokou nezaměstnanost v regionu se mladí tímto sloganem příliš neřídí a jen čekají na pomoc od státu či rodičů. Práce je pro ně na posledním místě,“ zhodnocuje vinař stav na trhu práce.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery